Γ.Σ. Περιστερίου – Δόξα Λευκάδας 59-54

Μια ακόμη μεγάλη νίκη κατέκτησε η ομάδα του Περιστερίου, επικρατώντας 59-54 της Δόξας Λευκάδας για την 29η αγωνιστική της Α2.

Καταθέτοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη επικράτησαν της πανίσχυρης Δόξας Λευκάδας.

Οι δυο ομάδες έδωσαν πολύ μεγάλη έμφαση στις άμυνες, πράγμα που φαίνεται και από το σκορ.

Το Περιστέρι παρέμενε κοντά στο σκορ αλλά η Δόξα πάντα είχε απαντήσεις στα ξεσπάσματα που αντιμετώπιζε. Στο 25′ το σκορ ήταν 41-47 για τη Δόξα και το δεκάλεπτο έληξε με 43-49.

Η τελική αντεπίθεση για το Περιστέρι έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Δόξα έδειξε να κολλάει στην επίθεση και το Περιστέρι ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά.

Με καλύτερους τους Γκίλχριστ (18 πόντους και 10 ριμπάουντ), Σκουλίδα και Κατιάκο κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος και να προηγηθεί και με 3 πόντους διαφορά, 20″ πριν το τέλος με τον Πολυτάρχου.

Το σουτ αυτό έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους! Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, το Περιστέρι χρειάζεται διπλό στον Δούκα την ερχόμενη εβδομάδα εξασφαλίζουν έτσι το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 45-49, 59-54
Διαιτητές: Παναγιώτου-Διαμαντής-Τσούνας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 3 (1), Τσιότρας 9 (1), Πολυτάρχου 5 (1), Παπαντωνάκος 3 (1), Σκουλίδας 10 (1), Ψαρόπουλος 2, Κατιάκος 9 (1), Γκίλχρις 18, Πετρούλας, Γοργόνης, Παπαδιονυσίου

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς 3 (1), Τραϊανός 2, Καρύδας 13 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Μανούσος 6, Κανονίδης 10 (1), Κέντζο 5 (1), Πεταλωτής 1, Τσαλδάρης 7 (1), Κούτρας, Πετρόπουλος