Γ.Σ.Περιστέρι-ΑΕΚ 82-87

Αυτοκτόνησε το Περιστέρι…

Το νόμισμα έκατσε από την ανάποδη αυτή τη φορά και το Περιστέρι που ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στη Θεσσαλονίκη, υποχρεώθηκε στο “Α. Παπανδρέου” σε ήττα στην παράταση 87-82 από την ΑΕΚ, η οποία είχε βρεθεί στο -13 στο 23’.

Το τρίποντο του Γκράντι έστειλε σε επιπλέον πεντάλεπτο ένα παιχνίδι που έγειρε στην πλευρά της ομάδας στο 38’ (75-70), αλλά και στα 28’’ πριν από το τέλος, όταν ο Λούμπι έκανε το 77-74. Ο Γκράντι πήρε την ευθύνη στα 20’’ και δικαιώθηκε ισοφαρίζοντας 77 όλα.

Η τελευταία επίθεση εκφράστηκε με τον Σένσλι, ο οποίος όμως αστόχησε στο τρίποντο.

Στην παράταση η ΑΕΚ είχε καλύτερη ψυχολογία και αποφασιστικότητα και κέρδισε με επιμέρους σκορ 5-10.

Κρίμα για το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Περιστερίου, όπου με όπλο τα τρίποντα (8/15) και τους αιφνιδιασμούς (8/9) μπόρεσε να χτίσει σημαντικές διαφορές.

Πρώτα διαφορά 7 πόντων (27-20) στο 9ο λεπτό, όταν με επιμέρους σκορ 13-2 άφησε κακή παρένθεση το 14-18 του 6ου λεπτού και μετά στη 2η περίοδο όπου η διαφορά έφτασε και τους +8, μάλιστα τρεις φορές. Στο 16’ (41-33) στο 18’ (46-38) και στο φινάλε της 2ης περιόδου, 50-42. Ο Τζούλιαν Σένσλι έδινε ρεσιτάλ με 18 πόντους στην επίθεση και ο Γιούρε Μότσνικ στην αξιοποίηση των συμπαικτών του με 7 ασίστ.

Η 3η περίοδος ήταν ισορροπημένη, 15-15, αν και το Περιστέρι έφτασε να προηγηθεί και με 13 πόντους (57-44). Η Ενωση με την είσοδο του Δουρκοφίκη στο παρκέ άλλαξε την κατάσταση, πήρε επιπλέον σκορ, εκτός του Ντικούδη ο οποίος ήταν καταπληκτικός και τελικά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 68-65 στο 34′ με το πρώτο μεγάλο σουτ του Γκράντι.

Τα δεκάλεπτα: 30-26, 50-42, 65-57, 77-77 Παράταση: 82-87.

Διαιτητές: Σχινάς, Φούφης, Πουρσανίδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 9, Κινγκ 16 (2), Παπανικολάου 8, Α. Μάντζαρης 3 (1), Σκοτ 9 (3), Τσιάκος 2, Σένσλι 18 (3), Λούμπι 7, Μότσνικ 10 (8 ασίστ).

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 7 (1), Νικολαϊδης, Παπανικολάου, Μακ 5, Ντικούδης 24 (2), Δορκοφίκης 14, Καλλινικίδης 5 (1), Σπαρκς 11 (3), Γκράντι 19 (2), Μελς 2.