Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε το Περιστέρι

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και διακυμάνσεις στο σκορ, το Περιστέρι δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και ηττήθηκε με 71-77 από τη Λάρισα.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε το Περιστέρι στην αναμέτρηση, καθώς μέσα στα πρώτα 4΄λεπτά είχε σημειώσει το 9-0.

Η Λάρισα άργησε να φανεί, σκόραρε τους πρώτους της πόντους στα μισά του 1ου δεκαλέπτου (12-4). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε την 1η περίοδο με +12 (26-14)

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο, ο Καράμπελας ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλούς (30-21). Όσο μείωνε η ομάδα του Φώτη Τακιανού τόσο πίεζε το Περιστέρι (41-32). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε το α΄ μέρος της αναμέτρησης με την διαφορά στους +9 (44-35).

Οι Περιστεριώτες κρατούσαν το προβάδισμα και στην 3η περίοδο με +10 (53-43). Η Λάρισα στην συνέχεια έφερε τα πάνω-κάτω, και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (53-50).

Όταν το χρονόμετρο έγραφε 9′ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους +2 (55-53). Οι Θεσαλλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στον πόντο με 55-56.

Από το -15 η ομάδα του Φώτη Τακιανού γύρισε το παιχνίδι στους +7, στην τελευταία περίοδο (59- 66). Το Περιστέρι είχε χάσει τον ρυθμό του, η διαφορά είχε φτάσει στους +8 (61-69). Με την δημιουργία του Βασίλη Χρηστίδη άλλαξε η πορεία του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν (69-64).

Στο 3′ δημιουργήθηκε πρόβλημα για τον Μίλαν Τόμιτς, καθώς ο Βασίλης Χρηστίδης, ο οποίος έστρωνε το παιχνίδι σημείωσε το 4ο φάουλ. Μεγάλο καλάθι ευστόχησε ο Χαντσον (65-71).

Ο Γκρέι άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού (67-71).

Στα 20′ ο Μωραΐτης κράτησε την ομάδα του όρθια και μείωσε στους +2 (71-73)  όμως η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 26 – 14, 44 – 35, 55 – 56, 71 – 77

Περιστέρι (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μωραΐτης 18 (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίελο 8 (2), Μπράουν, Γκρέι 20 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγκμπελέσε, Χρηστίδης 2, Χρυσικόπουλος 2, Κατσίβελης 4, Σαλούστρος 9 (1)

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 10 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 16 (6/10 δίποντα, 4/6 βολές, 16 ριμπάουντ), Γκριν 5, Μάριτς 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μούντι 13 (2), Βησσαρίου, Ζάρας 5 (1), Καράμπελας 9 (1), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 4