Εντυπωσιακό το Περιστέρι επιβλήθηκε της Χάποελ Χολόν 87-82

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε την παρουσία του στην Κύπρο το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε 87-82 της πρωταθλήτριας Ισραήλ, Χάποελ Χολόν και πήρε την τρίτη θέση στο φιλικό τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Μετά την χθεσινή ήττα στον πόντο από τον Ερυθρό Αστέρα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε ξανά πολύ ενθαρρυντικά «δείγματα γραφής», παρουσιάζοντας εξαιρετική αγωνιστική εικόνα στο παρκέ, στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Η Χάποελ Χολόν μείωσε στα τελευταία λεπτά και το ματς έγινε ντέρμπι, με το Περιστέρι να παίρνει τελικά τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο για το Περιστέρι και με την άμυνα για “όπλο” του, αλλά και καλή λειτουργία στην επίθεση προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα (26-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 36-33 (στο 16′) βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με τους Ντόσον – Τζόνσον να έχουν μαζί 22 πόντους, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να είναι μπροστά με 46-41 με μόλις ένα λάθος, 10/17 δίποντα και 7/21 τρίποντα!

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού ξεκίνησε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κάνει γρήγορο επιμέρους σκορ 9-1 και να προηγείται για πρώτη φορά με +14 (55-41 στο 24′). Η ελληνική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη και διατηρούσε ένα μεγάλο προβάδισμα με 71-54 (στο 28′) έχοντας 11/27 τρίποντα με τον Κασελάκη να έχει 18 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χολόν προσπάθησε να αντιδράσει και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (79-73 στο 36′) με επιμέρους σκορ 10-5 και το Περιστέρι να δείχνει κάμψη δυνάμεων. Η ελληνική ομάδα είδε το σκορ να γίνεται 82-81 δύο λεπτά πριν το τέλος έχοντας “κολλήσει” στην επίθεση. Στο 39′ ο Ντένμον με τρίποντο έκανε το 85-81, αλλά ο Τζόνσον με 1/2 βολές μείωσε σε 85-82 και ο Φρανσίσκο με 2/2 βολές στα 25” τέλειωσε το ματς για το Περιστέρι κάνοντας το σκορ 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 40-46, 63-74, 82-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 11 , Ραντάνοβ 4, Πουλιανίτης 9, Ντένμον 6 (2), Κασελάκης 21 (3), Τζούστον 2, Φρανσίσκο 20 (4), Φύτρος, Μωραΐτης 10, Γκιουζέλης 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος 2.
click here

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/30 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Β. Σπανούλης: Βάζουμε τη φιλοσοφία μας σιγά-σιγά στην ομάδα

Ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε μετά τη νίκη του Περιστερίου επί της Χάποελ Χολόν:

«Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα παιδιά. Βάζουμε τη φιλοσοφία μας σιγά-σιγά στην ομάδα. Είναι εξαιρετική ομάδα η Χάποελ Χολόν, είδαμε πόσο ανταγωνιστική ήταν με τον Ολυμπιακό. Εμείς θέλαμε να δούμε πως είμαστε απέναντι σε πρωταθλήτριες ομάδες, ενός άλλου επιπέδου.

Είχαμε κάποια κενά διαστήματα, όμως τα παιδιά έχουν όρεξη και προσπαθούμε να βρεθούμε στον σωστό δρόμο. Δουλεύουμε και σε άμυνα και στο τρανζίσον καθώς είναι στοιχεία που θέλουμε και να έχουμε στο παιχνίδι μας, αλλά πάνω απ’ όλα θέλουμε να βγάζουμε υγεία».