Εντός έδρας ήττα του Περιστερίου από τη Λε Μαν (vid)

Η Λε Μαν επικράτησε ξανά του Περιστερίου με 86-78, αυτή τη φορά στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποχώρησε στο 2-3 και η έκβαση του αγώνα Μάλαγα – Φάλκο θα κρίνει τη συνέχεια.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς αλλά δεν διατήρησε την απόδοση σε όλη τη διάρκεια και γνώρισε τη δεύτερη ήττα από τους Γάλλους.

Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Περιστερίου καθώς πέτυχε double-double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ. Από 15 πόντους έβαλαν οι Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς.

Το ματς

Το Περιστέρι μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε στο 6’20” (19-9), ενώ το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 25-14, με τον Ντάνγκουμπιτς στους 9 πόντους και τον Ράγκλαντ στις 5 ασίστ.

Με τον Ματ Λιούις να βάζει 10 από τους 19 πόντους της Λε Μαν στη δεύτερη περίοδο και το Περιστέρι να έχει μόλις 1/8 τρίποντα στο ίδιο διάστημα, το ματς έγινε ντέρμπι (36-33, 20′).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο. Οι Γάλλοι προσπέρασαν με 50-48 στο 26’42”, όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε να μπει στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο στο +3 (58-55, 30′).

Βρίσκοντας τρία εύστοχα μακρινά σουτ μέχρι το 34′, η Λε Μαν προσπέρασε με 70-66. Η ψαλίδα άνοιξε στους 9 πόντους (71-80) στα 1’36” πριν το τέλος, αφού πλέον η ψυχολογία βρισκόταν στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1/6 τρίποντα, 11 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1/4 τρίποντα) , Τόμπσον 13 (7 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 2 , Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1) , Ρένφρο 4, Γουίλιαμς , Χουγκάζ 5

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 20 (1/4 τρίποντα 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιούις 22 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μαγούγκμπε 2 (5 ριμπάουντ) , Σβαρτζ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντελάνουϊ , Χάντγκινς 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6 (7 ριμπάουντ)