Εντός έδρας ήττα από τον Άρη και γκρίνια στο Περιστέρι

Το Περιστέρι είχε άλλο ένα κακό απόγευμα και ηττήθηκε από τον Άρη εντός έδρας με 67-70 για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Αυτό το αποτέλεσμα έφερε την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς σε δύσκολη θέση αφού τα εναπομείναντα παιχνίδια θα κρίνουν την είσοδο στα πλέι-οφ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 στο πρώτο δεκάλεπτο, άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο κι εν τέλει έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι πέταξε στα σκουπίδια τις τέσσερις πρώτες κατοχές του, όχι όμως κι ο Άρης που ήταν συνεπής και εύστοχος.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με αξιοπρόσεκτη συνέπεια στη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία τους βρήκε στο +14 (16-30 στο 10′) χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Έρικ Λόκετ και τα 5/7 τρίποντα.

Σταδιακά όμως, η άμυνα του Περιστερίου βελτιώθηκε. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έλεγξαν τα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν τη διακοπή που προέκυψε στα μισά της δεύτερης περιόδου (διαβάστε γιατί) και επέστρεψαν δριμύτεροι.

Ο Τόμας Γκίελο έδωσε λύσεις στο μπροστινό μέρος του παρκέ, ο Τσαντ Μπράουν στο πίσω και κάπως έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να διατηρεί μεν το προβάδισμα, αλλά αυτό να είναι πολύ μικρότερο πλέον (34-38 στο 20′).

Στο δεύτερο μέρος, η ιστορία ήταν πολύ διαφορετική. Τουλάχιστον για το τρίτο δεκάλεπτο. Όσο η επίθεση του Άρη ήταν αφερέγγυα (από τους 30 πόντους της πρώτης περιόδου πήγε στους 16 σε δεύτερη και τρίτη), τόσο πίστευε στην ανατροπή το Περιστέρι. Κάτι που κατάφερε να πετύχει με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (47-46 στο 30′) χάρη στον Τόμας Γκίελο, ο οποίος έβαλε μαζεμένα σουτ και έδωσε το έναυσμα της ανατροπής.

Από εκεί κι έπειτα, όλα ήταν θέμα λεπτομερειών. Με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά, ένα – δυο σουτ αρκούσαν για να καθορίσουν την ψυχολογία και την πορεία του αγώνα.

Αυτά τα σουτ ήρθαν από τα χέρια του Έρικ Λόκετ, ο οποίος επανέφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού και τους διατήρησε σε αυτή μέχρι το φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

ΑΡΗΣ (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).