Εκτός έδρας ήττα για το Περιστέρι απέναντι στον Άρη (vid)

Το Περιστέρι δεν έδειξε σε κανένα σημείο του ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη τάσεις υπεροχής και έτσι ηττήθηκε με 81-73.

Το Περιστέρι έπεσε στο 5-5 στη βαθμολογία και ακόμα δεν έχει πάρει μαθηματικά την πρόκριση στο Κύπελλο, αφού υστερεί σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τον ΠΑΟΚ ή/και τον Κολοσσό, έχοντας χάσει και από τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Ο Άρης βρήκε τέσσερα σουτ από την περιφέρεια στην πρώτη περίοδο, ενώ εξασφάλισε και έξι περισσότερα ριμπάουντ από το Περιστέρι για να προηγηθεί με 18-12 στο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα στο 11’30” (26-14), ενώ στο 13′ βρέθηκαν στο 29-16. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απάντησε με ένα σερί 10-0, με δύο τρίποντα από Γουίλιαμς και Ράγκλαντ, για να πλησιάσει σε 29-26 στο 17’50”. Ο Τολιόπουλος έβαλε φρένο σε αυτό, με ένα γκολ-φάουλ, ενώ τελικά οι κιτρινόμαυροι πήγαν στα αποδυτήρια στο +7 (37-30, 20′).

Με δύο τρίποντα από Τολιόπουλο και Μπάνκστον, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε στο +12 (45-33) στο 22’30”. Το Περιστέρι έτρεξε σερί 6-0 (45-39, 25’10”), όμως ο Άρης ξεμάκρυνε ξανά και έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας ένα προβάδιμα 13 πόντων (59-46, 30′).

Με ένα ακόμα μακρινό σουτ δια χειρός Γκάλινατ η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (62-46) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το Περιστέρι bwin πλησίασε στους 11 (67-56) στα 7’15” πριν το τέλος, αλλά ο Άρης ανέβηκε στο +18 (74-56, 34’15”). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατέβασε τη διαφορά στους 10 (77-67) με 2’27” στο χρονόμετρο, αλλά και στους 6 (79-73) στα 41″ πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι εξάντλησαν το χρόνο επίθεσης, με το σουτ του Τολιόπουλου να μην βρίσκει στόχο. Το ίδιο έγινε και με το τρίποντο που επιχείρησε ο Ράγκλαντ. Ο Τολιόπουλος κέρδισε ένα φάουλ από τον Κασελάκη και έγραψε το τελικό 81-73 από τη γραμμή. Στο μεσοδιάστημα, ο Ξανθόπουλος έγινε έξαλλος μετά από ένα σπρώξιμο του Λευτέρη Μποχωρίδη και μία αψιμαχία που είχε με τον γκαρντ των γηπεδούχων, αλλά το challenge του Σπανούλη δεν τον έβγαλε κερδισμένο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 7 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 2, Ντε Σόουζα 8 (4 λάθη), Χάρελ 5 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 18 (0/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 0/2 βολές) , Σλαφτσάκης , Τολιόπουλος 11 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Μπλούμπεργκς 12 (2/3 τρίποντα) , Φίλλιος, Περσίδης 2, Μπάνκστον 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάυντ, 3 ασίστ, 4 λάθη)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (2/6 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Πουλιανίτης 10 , Γουίλιαμς 6 (1/5 τρίποντα) , Τόμπσον 4 , Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 5 (1) , Ντάνγκουμπιτς 11 (1) , Ξανθόπουλος (3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Κασελάκης (3 ριμπάουντ) , Ρένφρο 12 (6 ριμπάουντ)