Εύκολο απόγευμα για το Περιστέρι που επικράτησε της Καρδίτσας

Την τρίτη του νίκη μετά από έξι ματς στην Basket League πέτυχε το Περιστέρι, που επικράτησε με 77-48 της Καρδίτσας.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άνοιξε την ψαλίδα στην τελευταία περίοδο, για να επικρατήσει τελικά με 77-48.

Ο Τζέιλεν Χαντς (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Νίκος Χουγκάζ (14 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν επιθετικά από πλευράς Περιστερίου, ενώ καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα έκανε ο Τρέβορ Τόμπσον, μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 τάπες.

Το ματς

O Ράγκλαντ έκανε το 9-3 για το Περιστέρι στα μέσα της περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται αρκετά στον επιθετικό τομέα. Με το τρίποντο του Χαντς η ομάδα του Σπανούλη κατάφερε να ξεφύγει με 17-3, κάνοντας το… κομμάτι της πάνω στο παρκέ. Η Καρδίτσα μείωσε σε 17-10 με τον Χρηστίδη.

Το Περιστέρι Bwin πάτησε το γκάζι και ξέφυγε με 30-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ΜακΚάλουμ έκανε το 32-19 για την Καρδίτσα στο 19′. Ο Χαντς διαμόρφωσε το 34-19 στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση τους.

Ο Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο έκανε το 41-26 στο 23′. Oι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης έκαναν το 49-32 με τον Ράγκλαντ στο 27′. Ο Καμπερίδης μείωσε σε 51-41 στο 29′ για την ομάδα του Παπανικολόπουλου.

Ο Ρένφρο σκόραρε για το 59-44 με εντυπωσιακό alley oop. Ο Ρένφρο ξανά δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 65-45 και να κλειδώσει το ματς στο 35′. Από εκεί και έπειτα το Περιστέρι συνέχισε να σκοράρει φτάνοντας στο τελικό 77-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1) , Ράγκλαντ 9 (9 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 5 (1) , Ξανθόπουλος, Χαντς 19 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κασελάκης, Πουλιανίτης 3 (1) , Ρένφρο 10 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα) , Τόμπσον 2 (10 ριμπάουντ) , Χουγκάζ 14 (2/5 τρίποντα), Ζούγρης 2 (3 λάθη)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Μπιουκάναν 4 (4 λάθη) , Κλάσεν 3 (1) , Σμιθ 2 (4 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 6 (1/5 τρίποντα) , ΜακΚάλουμ 2 , Δίπλαρος 5, Χρηστίδης 4 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ) , Σάιμπερτ 4, Τσούκας