Έχασε μια ευκαιρία για την πρόκριση το Περιστέρι

Το Περιστέρι παρότι έκανε μεγάλη προσπάθεια και είχε τον έλεγχο σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού ηττήθηκε (90-79) από τον Προμηθέα, που έφερε την σειρά των πλέι οφ στο 1-1 και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά θα παιχθεί στο τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Πάτρα την Δευτέρα (17/5).

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκαν στο ματς δυναμικά με τον Τεράν Πέτεγουει να βάζει μεγάλα σουτ και πήρε μια μικρή διαφορά (11-4) την οποία αύξησε με καλάθι του Μιχάλη Τσαϊρέλη (20-9 στο 7’) και πολύ καλή άμυνα που οδήγησε τον αντίπαλο σε πέντε λάθη στο πρώτο 7λεπτο. Όμως, το τρίποντο του Κλαβέλ στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23 στο 10΄) επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ανακάμψουν και με τον Μιχάλη Λούντζη να δίνει λύσεις δίπλα στον Κλαβέλ ισοφάρισαν (32-32 στο 12’).

Από τη στιγμή που επιθετικά προστέθηκε στο παιχνίδι των Πατρινών και ο Τζέριαν Γκραντ ο Προμηθέας ξέφυγε (39-45 στο 18’) όμως οι λύσεις του Χρήστου Σαλούστρου και του Μάρβιν Τζόουνς έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (47-47).

Στην επανάληψη, ο Τζέριαν Γκραντ συνέχισε να σκοράρει ανεβάζοντας την διαφορά (58-65 στο 27’) όμως το Περιστέρι αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο με την απόλυτη ισορροπία (67-67). Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (74-74 στο 34’) με τον Τζεράι Γκράντ να απειλεί κοντά στο καλάθι και τον Χόρχε Γκουτιέρες από το Περιστέρι.

Στην συνέχεια ο Τρε ΜακΛίν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα (77-76 στο 35.20’’) στους «κυανοκίτρινους», αλλά ο Τζέριαν Γκραντ απάντησε με «γκολ-φάουλ» στον αιφνιδιασμό (77-79). Το Περιστέρι αστόχησε και ο Μιχάλης Λούντζης με τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων (79-84 στο 36.10’) στον Προμηθέα. Άλλη μια επίθεση χάθηκε από τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου και ο Τζεράι Γκράντ ανέβασε την διαφορά (79-86 στο 37’) και έκτοτε δεν μπόρεσε να επιστρέψει το Περιστέρι γνωρίζοντας την ήττα.

Τα Δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 20 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛίν 4 (1/6 σουτ), Τζόουνς 8 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουτιέρεζ 15 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκορδίλης 2, Φορντ, Σαλούστρος 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας, Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1).

Προμηθέας (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 17 (7/14 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (7/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης 14 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζέριαν Γκραντ 19 (4/4 δίποντα, 11/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Αγκμπελέσε 2, Κλαβέλ 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Φορντ 4, Χριστοδούλου.