Διπλασίασε τις νίκες απέναντι στη Σάσαρι το Περιστέρι

Με εξαιρετική άμυνα και τον Κένι Γουίλιαμς να έχει πάρει… φωτιά στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι επικράτησε με άνεση (91-69) της Σάσαρι και στο δεύτερο φιλικό στη Σαρδηνία.

Τα έξι τρίποντα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη στην τελευταία περίοδο (το επιμέρους σκορ ήταν 32-13) ήταν εκείνα που άνοιξαν το σκορ και διεύρυναν τη νίκη για την ελληνική ομάδα.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά (11-4 στο 7.30’’ και 15-11 στο 10’) το Περιστέρι κυριάρχησε πλήρως όσον αφορά το ρυθμό του παιχνιδιού, μέσα από την πολύ καλή άμυνα.

Είχε τον έλεγχο με τον Τζόε Ράγκλαντ να μοιράζει το παιχνίδι, τους Πουλιανίτη, Χαντς και Γουίλιαμς να σκοράρουν περιφερειακά και τον Χουγκάζ να έχει σημαντική συμβολή για την άνετη νίκη των «κυανοκιτρίνων», άλλοτε κοντά και άλλοτε μακριά από το καλάθι.

Στο δεύτερο (41-42 στο 20’) και τρίτο 10λεπτο (56-59) η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο, χωρίς να πάρει μια σημαντική διαφορά, όμως στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με επιθετική άμυνα, καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, αλλά και τον Κένι Γουίλιαμς να σκοράρει με κάθε τρόπο έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη στο τελευταίο φιλικό επί ιταλικού εδάφους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 41-42, 56-59, 69-91.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Καπελέτι 8 (1/3 τριπ.), Κάρτα, Πιζάνο 9, Τρέιερ 13 (2/7 τριπ.), Κρούσλιν 10 (1/3 τριπ.), Βαν Έικ 5 (1/2 τριπ.), Ουιτάκερ 9 (1/2 τριπ.), Πιρέντα, Γκαντσίνι 1, Τζεντίλε 2, Γκόμπαλντ 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 3 (1/1 τριπ.), Ράγκλαντ 6 (1/3 τριπ., 3 ριμπ., 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χάντς 13 (1/2 τριπ.), Πουλιανίτης 10 (2/3 τριπ.), Κασελάκης 4, Ρένφρο 4 (3 ριμπ.), Γουίλιαμς 25 (5/8 τριπ.), Τόμπσον 9 (7 ριμπ.), Χουγκάζ 13 (3/5 τριπ.), Ζούγρης.