Δεν συνέχισε το σερί το Περιστέρι στη Ρόδο (video)

Το Περιστέρι μετά από ένα θετικό πρώτο δεκάλεπτο, εγκλωβίστηκε στην πιεστική άμυνα του  Κολοσσού στις δύο επόμενες περιόδους, για να κάνει αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο, να προσπεράσει με 78-79, 1:39΄΄ πριν τη λήξη… αλλά δεν είχε συνέχεια. Ο Κόφεϊ με ένα κάρφωμα και ένα κλέψιμο, ενώ οι Κατσίβελης, Ντίξον και Κένταλ ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών. Το Περιστέρι που πλέον μετρά 17 βαθμούς (7-3) σε 10 αγώνες είχε πρώτο σκόρερ τον Μίρο Μπίλαν με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους για το Περιστέρι μετά το τζάμπολ. Οι Κασελάκης και Φρανσίσκο πήραν τη… σκυτάλη από τον Έλληνα φόργουορντ και οδηγούσαν το Περιστέρι στην 1η περίοδο. Οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με +6 πόντους, 6-12, την οποία και διατήρησαν (12-18), για να προσπεράσουν και με +7 (16-23). Στον αντίποδα, οι Όζμπορν και Ντίξον απαντούσαν για τον Κολοσσό, με τον Κένταλ να βγαίνει μπροστά στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου. Ήταν δε, με δικό του τρίποντο που οι Ροδίτες έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους, 21-25, σουτ στο οποίο ευστόχησε 5΄΄ πριν ολοκληρωθεί η 1η περίοδος.

Με σερί 8-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο, χάρη στα τρίποντα των Γιαννόπουλου και Κένταλ, για να προσπεράσουν με +4 (29-25). Έκτοτε, το Περιστέρι κυνηγούσε στο σκορ και το -1, 36-35 ήταν η πιο κοντινή απόσταση για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Ο Κολοσσός είχε ανεβάσει τα επίπεδα πίεσης στους φιλοξενούμενους, τους κράτησε στους 15 πόντους στη 2η περίοδο, ισορρόπησε και στα ριμπάουντ και διατηρούσε την πρωτοπορία. Ο Μορέιρα έδωσε ένα… χέρι στον Ντίξον στο σκοράρισμα, για να πάει στο +7 η ομάδα της Ρόδου (47-40) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Το Περιστέρι δεν είχε απαντήσεις ούτε στην 3η περίοδο, με τους Ροδίτες να διατηρούν την πρωτοπορία τους, χάρη σε επιμέρους σκορ 16-14. Μάλιστα με 8 διαδοχικούς πόντους του Δημήτρη Κατσίβελη, ο Κολοσσός ξέφυγε και με +11 (55-44). Ο Κένταλ παρέμεινε εύστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Αγραβάνη, Μπίλαν και Μωραϊτη να κάνουν ό,τι μπορούν μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου, 66-56.

Οι Φρανσίσκο, Τζουιστον και Ντένμον έφεραν στο -6 (68-62) το Περιστέρι, ενώ με δύο διαδοχικά τρίποντα εν συνεχεία ο Ντένμον μείωσε και στους -5 (73-68), με εναπομείναντα χρόνο 6:30΄΄. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν δραματικό, αφού μετά από την ευστοχία των Φρανσίσκο και Μωραϊτη από τη γραμμή των βολών, ο Μπίλαν ευστόχησε σε δύο διαδοχικά λέι απ και το Περιστέρι μείωσε στον πόντο (78-77), 2:56΄΄ πριν το φινάλε. Ο Μορέιρα σταμάτησε με φάουλ τον Μπίλαν εν συνεχεία και αυτός με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (78-79), 1:39΄΄ πριν τη λήξη. Ο Κόφεϊ κάρφωσε για τους γηπεδούχους στα 42΄΄, για το 80-79. Ο Δημήτρης Μωραϊτης αστόχησε σε τρίποντο, με τον Κατσίβελη να αυξάνει την τιμή της διαφοράς (82-79), στα 22 δεύτερα. Ο Σπανούλης έριξε τον Περσίδη στη θέση του Μωραϊτη, αλλά ο Κόφεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Κασελάκη, με τον Περσίδη να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ στα 14 δευτερόλεπτα στον Κατσίβελη. Ο τελευταίος ήταν εύστοχος και στις δύο βολές (84-79), όπως και ο Ντίξον, στον οποίο έκανε φάουλ ο Μωραϊτης στα 12΄΄ (86-79). Το τρίποντο του Φρανσίσκο… ήρθε αργά για το Περιστέρι και συγκεκριμένα, 7΄΄ πριν τη λήξη (86-82). Ήταν η σειρά του Κένταλ να πάρει θέση στη γραμμή των βολών, μετά από ένα ακόμη φάουλ του Μωραϊτη, και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-82, αφού ο Κασελάκης σε τρίποντο της απελπισίας ήταν άστοχος.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Μηλαπίδης, Σκαλτσής

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Όζμπορν 13 (2), Ντίξον 14, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 15 (2), Κένταλ 17 (3), Μορέιρα 11, Κόφεϊ 8, Τιγκ 5, Γιαννόπουλος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 19, Φρανσίσκο 13, Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 13 (3), Αγραβάνης 9, Τζουίστον 3, Μωραϊτης 6, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 2, Περσίδης 2