Δεύτερη ήττα από τον Παναθηναϊκό το Περιστέρι

Ήττα από τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. για το Περιστέρι (86-66) που πλέον, βρίσκεται πίσω στην ημιτελική σειρά με 0-2.

Ανταγωνιστική στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, όχι όμως και στην εξέλιξη της.

Το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν σούπερ ανταγωνιστικό, έχοντας τον Ζώη Καράμπελα σε καλή ημέρα, αλλά και τους Σκορδίλη, Βασιλόπουλο, οι οποίοι έδιναν λύσεις στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος από την περιφέρεια και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, ενώ το Περιστέρι του είχε κόψει και τον αιφνιδιασμό με τις γρήγορες επιστροφές του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-17 στο τέλος του δεκαλέπτου έχοντας 6/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια βελτιώθηκαν στο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά και να τη φτάνουν στους 18 πόντους (43-25 στο 16’) και να τελειώνει το πρώτο μέρος με 53-34, έχοντας 5/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο!

Η διαφορά ανέβηκε και ξεπέρασε τους 20 πόντους (66-43) με το Περιστέρι να προσπαθεί, στα εναπομείναντα 15 λεπτά, να μαζέψει το σκορ. Το -17 (66-49)ωστόσο, ήταν ότι πιο κοντινό.

Μοιραία γνώρισε την δεύτερη ήττα στην ημιτελική σειρά και την Δευτέρα (3/6) θα προσπαθήσει για το θαύμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Διαμαντής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Βουγιούκας 2 (7 ριμπάουντ), Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 12 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).