Άγγιξε τη μεγάλη νίκη αλλά την έχασε στο σουτ το Περιστέρι

Το Περιστέρι άγγιξε απίθανη ανατροπή από το -22 στο ΟΑΚΑ αλλά τελικά ηττήθηκε με 72-71 από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έπεσε στο 7-4 (5-1 εντός και 2-3 εκτός έδρας), με τον προπονητή της ομάδας να έχει έντονα παράπονα από τον τρόπο με τον οποίο οι παίκτες του προσέγγισαν και διαχειρίστηκαν τον αγώνα, ειδικά στο καλό τους διάστημα στην τρίτη περίοδο.

Το Περιστέρι πάντως έφυγε από το ΟΑΚΑ και με πολλά παράπονα από τη διαιτησία που σε διαφορετικά σημεία του αγώνα θα μπορούσε να έχει λάβει άλλες αποφάσεις και ειδικά στα τελευταία λεπτά με το αντιαθλητικό φαουλ του Καλαϊτζάκη στον Φρανσίσκο.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν θετικό (13-3 στο 5′), με 3/5 τρίποντα και με τους Γ. Καλαϊτζάκη – Γουίλιαμς να έχουν όλους τους πόντους της ομάδας τους. Κάτι παρόμοιο έγινε στο τέλος της περιόδου (23-8), όταν ο Κασελάκης είχε και τους οκτώ πόντους του Περιστερίου που μετρούσε 1/8 δίποντα και 2/10 τρίποντα, σε ένα πραγματικά πολύ χλιαρό, κακό δεκάλεπτο.

Χρειάστηκε να περάσουν 11 λεπτά για να δει ο Σπανούλης δεύτερο σκόρερ για την ομάδα του, με τις πρώτες γκρίνιες για τη διαιτησία να έρχονται στο 14′ όταν ο Παπαγιάννης χρεώθηκε με τεχνική ποινή μετά από διαφωνία για φάουλ σε μπλοκ στον Αγραβάνη.

Το ματς δεν χάλασε, στο ημίχρονο (46-28) οι γηπεδούχοι είχαν 10/14 δίποντα και οι φιλοξενούμενοι μόλις 9/32 σουτ, με επτά ασίστ για δέκα λάθη και με τον Κασελάκη να παίζει μόνος εναντίον όλων.

Όσο “χλιαρό” ήταν το Περιστέρι στο πρώτο μέρος, τόσο αποφασιστικό ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου όταν με ένα επί μέρους 2-13 μείωσε στους επτά (48-41 στο 24′). Εκεί ήρθε η αντίδραση από τον Παναθηναϊκό που απάντησε με δικό του 13-0 για το +20, με τον Πάρις Λι και τον Γουόλτερς να ηγούνται αυτής της αντεπίθεσης έως το τέλος της τρίτης περιόδου (65-44).

Το Περιστέρι μείωσε στους εννέα (65-56) έξι λεπτά πριν από το φινάλε, μείωσε και στους επτά με καλάθι του Τζούστον (65-58) για να ακολουθήσει καλάθι του Ντένμον στον αιφνιδιασμό και αναβρασμός.

Ο Φρανσίσκο έβαλε τρίποντο για το 68-65 στα 2:24, ο Τζούστον σκόραρε για το 70-67 μετά από κλέψιμο και έβαλε κι άλλο καλάθι για το 70-69, πριν ο Λι απαντήσει με βολές για το +3 και αστοχήσει σε άλλες δύο με το σκορ στο 72-71.

Στον χρόνο που έμενε, ο Ντένμον σούταρε υπό κακές προϋποθέσεις, αστόχησε και οι πράσινοι επιβίωσαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης