Μεγάλη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό και τρίτη θέση το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι είχε πάθος και ενέργεια απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο κέρδισε (96-89) στο “Ανδρέας Παπανδρέου” στην αυλαία της regular season της Basket League.

Έτσι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κλείδωσε την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας, έχοντας ως πρώτο αντίπαλο στα playoffs την ΑΕΚ με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Μάρκους Ντένμον (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο (15 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Ίαν Χάμερ (17 πόντοι με 7/10 σουτ και 1/2 βολές) να παίρνουν την σκυτάλη μετά από την ανάπαυλα.

Το ματς

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα λεπτά, εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Το +10 (10-0 στο 4′) έβαλε από νωρίς τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με τον Μάρκους Ντένμον να αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα των πρασίνων, η οποία είχε αρκετά… θεματάκια μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-15 στο 10′).

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη και η υπεροχή του Αρτούρας Γκουντάιτις κοντά στο καλάθι ήταν ένα βήμα προόδου για τους φιλοξενούμενους, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε πάντως με τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (42-39) χάρη στο τρίποντο που σημείωσε ο Δημήτρης Μωραΐτης σχεδόν με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Εν αντιθέσει με ό,τι (δεν) γινόταν στο πρώτο μέρος, ο Πάρις Λι κουβάλησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσα σε πέντε λεπτά είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ και 2/2 βολές (4 πόντοι με 1/5 σουτ και 2/2 βολές στο ημίχρονο), αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για την ανατροπή δεδομένων. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά στο 28ο λεπτό (56-58), αλλά δεν κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά του. Πολύ γρήγορα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν, ανέκτησαν το πάνω χέρι και βρέθηκαν μέχρι το +10 (73-63 στο 33′).

Μέχρι το φινάλε του αγώνα, η ουσία δεν άλλαξε. Πολύ απλά γιατί το Περιστέρι bwin έβρισκε με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Πότε ο Σιλβέν Φρανσίσκο και πότε ο Ίαν Χάμερ έκαναν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, συμβάλλοντας αποφασιστικά στη νίκη – εξασφάλιση της τρίτης θέσης της regular season.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).