Διέλυσε τον Άρη και πέταξε τρίτο το Περιστέρι!

Στις νίκες με πειστικότητα επέστρεψε το Περιστέρι, καθώς διέλυσε τον Άρη στο Κλειστό με 81 – 61, έφτασε στο 13 – 7 έμεινε μόνο τρίτο στη βαθμολογία, συνεχίζοντας την εκπληκτική του πορεία και εκμεταλλευόμενο την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ήφαιστο.

Κορυφαίοι οι Γκρέι και Μπεντίλ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα των δυτικών προαστίων, με τον Μουρ να είχε 12 και τον Αγραβάνη 10.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-10), ωστόσο η άμυνα του Περιστερίου λειτούργησε πολύ καλά, με τους Κάλαχαν και Σκορδίλη να το σπρώχνουν σε ένα 11-0 (21-10), μέχρι το 7’ και μέχρι το δεκαλέπτου το ματς κύλησε ανάλογα (26-17).

Με τον Μπεντίλ να ξεχωρίζει, η διαφορά επανήλθε σε διψήφιες τιμές (31-20), με τον ρυθμό του παιχνιδιού να παραμένει υψηλός και το Περιστέρι να μεγαλώνει κι άλλο την απόστασή του (37-24), στο 14’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται εύλογα στο 44-28 και το Περιστέρι να έχει ακουμπήσει τη νίκη.

Το Περιστέρι έμεινε χωρίς καλάθι για τρία λεπτά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τους «κίτρινους» να μειώνουν στους 10 (44-34), αλλά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησαν το… γκάζι, με αποτέλεσμα αρχικά να πάει στο +15 (51-36) και τους Σκορδίλη και Μπεντίλ να τους στέλνουν ξανά στο +16 (59-43) και τον Μποχωρίδη να διαμορφώνει το 59-46 της περιόδου με τρίποντο στην εκπνοή.

Το τέταρτο έγινε απλά για να γίνει, αφού ο Άρης δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους Περιστεριώτες, με το ματς να ολοκληρώνεται στο +20 (81-61).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6, Μπεντίλ 15 (1), Καράμπελας, Μουρ 12 (2).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκί 6, Μπελ 5 (1), Χάρις 4 (1), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5.