Σαρωτικό Περιστέρι και στη Χαλκίδα!

Δεν σταματά πουθενά η ομαδάρα του Πεδουλάκη! Με δίδυμο-φωτιά τους Γκρέι (18π. με 6/9 τρίποντα) και Χάροου (20π., 6 ασίστ σε 20’), το Περιστέρι έκανε πλάκα στη Χαλκίδα επί της Κύμης (56-87) και έφτασε το 4/4 στη φετινή Betshop Basket League.

Πέρασε και από τη Χαλκίδα η ομάδα του Περιστερίου!

Με επιβλητική εμφάνιση που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κύμη, ο ΓΣΠ επικράτησε με 87-56 και με 4/4 στη φετινή Betshop Basket League φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας αήττητος.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους που ήταν εκπληκτικοί πίσω από τη γραμμή των 6.75 με 12/27 τρίποντα, ήταν οι Χάροου, Γκρέι και Μπεντίλ, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή των Βασιλόπουλου και Κλαρκ.

Το ματς δεν χωρά σε ιδιαίτερη κριτική. Με τον Γκρέι να «πυροβολεί» από το τη γραμμή του τριπόντου και με τον Χάροου να είναι ο γνωστός Χάροου, το Περιστέρι προηγήθηκε 16-6 στο 6’, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-10.

Το σκηνικό συνέχισε ανάλογα και στη δεύτερη περίοδο (24-37) ενώ το… πάρτι του Περιστερίου δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε στο +22 (51-29 στο 25’) και +26 (57-31 στο 27’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο διαφορά (+31), καθώς οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης προηγούνταν με 65-34 και 11/19 τρίποντα. Εύλογα, η συνέχεια μέχρι και το τέλος του αγώνα ήταν μια τυπική διαδικασία (ανώτερη τιμή διαφοράς το +36, 51-87 ένα λεπτό πριν το τέλος), με τον Περιστέρι να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87.

Κύμη (Καστρίτης)
: Μπολντς 9 (1), Χόρτον 3, Σαγκς 9, Κάμπχορ 11 (2), Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3, Τουντζιαράκης 8, Ουμπίλα 2.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1), Χάροου 20 (2), Γκρέι 18 (6), Αγραβάνης, Ντάνιελ 7 (1), Μουράτος 4, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7 (1), Μπεντίλ 15 (1), Σίρκο, Καράμπελας.