Σάρωσε την ΑΕΛ το Περιστέρι με μαγικό Κλαρκ

Σε προπόνηση μετέτρεψε την πρεμιέρα του στην Α2 το Περιστέρι, καθώς επικράτησε 106-69 της ΑΕΛ μέσα στη Λάρισα, έχοντας σε μαγική μέρα τον Κίκι Κλαρκ που πέτυχε 33 πόντους -31 στο α’ ημίχρονο- μόλις σε 18’ συμμετοχής (9/10 τριπ., 2/2διπ., 1/1βολ).

Με τον αέρα του φαβορί και της καλύτερης ομάδας, το Περιστέρι επέβαλε από το πρώτο λεπτό το δικό του νόμο στο παιχνίδι και με σταθερά τη σκληρή του άμυνα, οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη, άρχισαν μόλις από την α’ περίοδο να χτίζουν διψήφια διαφορά (13-23). Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση η επίθεση και συγκεκριμένα ο Κίκι Κλαρκ.

Με ηγέτη τον Αμερικανό που τα έβαζε από… παντού, ο ΓΣΠ σκόραρε 38(!) πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 61-30 για σκορ πρώτου ημιχρόνου και φυσικά δεν ξανακοίταξε πίσω.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική και ανάλυση, ωστόσο, το θετικό για την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν η όρεξη που έδειξαν και στην άμυνα επιτρέποντας μόλις 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, αν και το ματς είχε ήδη κριθεί, αλλά και οι ανάσες που δόθηκαν στον Κίκι Κλαρκ, που δεν υπήρχε λόγος να ζοριστεί περαιτέρω.

Το τελικό 106-69 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του ματς και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με την τεχνική ηγεσία να έχει και την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-61, 45-86, 69-106

ΑΕ Λάρισας (Χασανίδης): Βλαχούλης 3(1), Γκογκίδης 2, Καμάρας 10(2), Παπαχρήστος 12, Τσιαβες 3(1), Ναούμης 3, Κονδιλόπουλος, Κνέζεβιτς 20(1), Γκιουλέκας 14(1), Σαριμπαλίδης, Θανέλης 2, Φιλιππόπουλος.

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 31(9/10τριπ.), Παππάς 2, Μαγκουνής 10, Πολυτάρχου 10, Καράμπελας, Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 6, Σιγκούνας 11, Σίμτσακ 13, Δημητριάδης 6, Δομπρογιάννης 8, Κωνσταντακόπουλος 7(1).