Φιλική ήττα του Γ.Σ. Περιστερίου στην παράταση από τον ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό της παιχνίδι, η Κ.Α.Ε. Περιστέρι Βίκος Cola ηττήθηκε στην παράταση από τον ΠΑΟΚ με 90-92.

Με τους Μπεν Μπεντίλ, Εντ Ντάνιελ και Γιάννη Αγραβάνη να κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε δυνατά και με εξαίρεση μόλις μία φορά, δεν έχασε τα ηνία έως ότου ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στον τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν στο 49-40, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι προηγούταν μέχρι με +10 (56-46), καθώς ο Ράιαν Χάροου με ζευγάρι εύστοχων έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στη συνέχεια, τη διαφορά απογείωσαν οι Στίβεν Γκρέι και Κίκι Κλαρκ. Ο πρώτος έκανε το 59-46 κι ο δεύτερος το +15 όταν ευστόχησε από το τρίποντο για το 73-58 στο 29ο λεπτό.

Εν τέλει, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 73-62. Στην 4η, ο Γ.Σ.Π. δέχτηκε ένα επί μέρους 3-16 για το 76-78 στο 36ο λεπτό.

Πέντε πόντοι από τους Κλάρκ και Γκρέι έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της πόλης μας (83-80) αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση από την στιγμή που ο Λίνος Χρυσικόπουλος του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε τρίποντο και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος αστόχησε στην τελευταία φάση της κανονικης διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ενα τρίποντο του Βασιλόποουλου έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (90-88) με τον 34χρονο forward να γίνεται ο… μοιραίος καθώς, ξανά στην τελευταία φάση, δεν κατάφερε να “απαντήσει” στον Γιάννη Αθηναίου με αποτέλεσμα η ΚΑΕ Περιστέρι Βίκος Cola να ολοκληρώσει με ήττα τα φιλικά της παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-40, 73-62, 83-83 (κ.δ), 90-92 (παρ.)

Κ.Α.Ε. Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Μουράτος 6, Ντάνιελ 16, Βασιλόπουλος 16 (3), Κλαρκ 5 (1), Σίρκο 6, Γκρέι 17 (5), Μπεντίλ 9 (1), Χάροου 13

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10, Μορέιρα 16, Χρυσικόπουλος 9 (1), Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 7 (1), Χάτσερ 14 (2), Αθηναίου 15 (3), Γκάρετ 5