Υποτάχθηκε στη Νίμπουρκ και 4η θέση για το Περιστέρι

Με κακή άμυνα το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Νίμπουρκ στην Τσεχία (84-72) και τερμάτισε στην 4η θέση του 3ου γκρουπ του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Περιστερίου παρατάχθηκε δίχως τους Ξανθόπουλο και Βασιλόπουλο, ενώ ο Χάτσερ δεν αγωνίστηκε καθόλου, έτσι με 8-6 ολοκλήρωσε τη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης, που ακόμα κι αν νικούσε, θα ήταν δώρο άδωρο, αφού η Νίζνι έφυγε με το διπλό από τη Ρίγα την ίδια ώρα.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Παπανικολόπουλου ο Γκρέι (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Μορέιρα (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κονσέρτο για πολυβόλα, με τις δύο ομάδες να εκτελούν κατά ριπάς έξω από τα 6,75μ. κι ενώ συμβάδιζαν στο σκορ (12-13 στο 5’). Στα μισά της περιόδου το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και έτρεξε σερί 10-0 για να μετατρέψει το 17-14 σε 17-24 (8’), ενώ ξέφυγε ακόμα και με +9 (20-29 στο 9’).

Παρ’ όλα αυτά, δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στον καταπληκτικό γκαρντ της Νίμπουρκ, Μπούκερ, που πυροβολούσε από παντού, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 16 πόντους και μείωσε σε 26-31.

Η ομάδα του Περιστερίου ξεκίνησε μουδιασμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μπλόκαρε επιθετικά με σερί 8-0, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά (34-31 στο 13’).

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βελτίωσαν την άμυνά τους και ανέκτησαν το προβάδισμά τους (34-35 στο 14’). Από εκει και πέρα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 42-42.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και με δύο διαδοχικά τρίποντα πέρασε μπροστά με +4 (44-48 στο 23’). Εντούτοις, βραχυκύκλωσε πάλι επιθετικά και έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στη Νίμπουρκ να τρέξει σερί 10-0 (54-48 στο 26’).

Οι Τσέχοι είχαν βρει ρυθμό και ψυχολογία, κάτι που τους έφερε στο +8 με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (61-53), που ήταν σχεδόν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα.

Η ομάδα του Αμιέλ μπήκε πιο δυνατά και στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά (71-59 στο 33’) εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι έσφιξε την άμυνά του και με σερί 9-0, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής και επιχείρησε την τελική αντεπίθεσή του (71-68 στο 36’). Παρ’ όλα αυτά, η Νίμπουρκ αντέδρασε και με επιμέρους 9-1, έφτασε στο 80-69 (39’) και καθάρισε τη νίκη. Το τελικό 84-72 έριξε την ομάδα του Περιστερίου στο 8-6 και την άφησε στην 4η θέση.

Δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72

Νίμπουρκ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1/5 τρίποντα), Μπόχατσικ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ντάλτον 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόγκιτς 2, Χρούμπαν 16 (2/8 τρίποντα), Μπούκερ 25 (4/7 τρίποντα), Κριτζ 1, Χάνκινς Τούμα.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Κάζινς (0/4 σουτ, 4 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Μορέιρα 16 (6/13 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκρέι 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόοζες 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλέικ 4, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 7 (1), Καράμπελας 6 (2).