Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Τενερίφης το Περιστέρι

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ (9-1) στο φετινό Basketball Champions League το Περιστέρι (6-4), που ηττήθηκε 80-54 εντός έδρας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Έτσι, μπήκε τέλος στο σερί των τριών νικών (Νίνμπουργκ, Γκαζιαντέπ και Ρίγα) της ομάδας μας στη διοργάνωση. Παρόλα αυτά, έχοντας ρεκόρ 6 νίκες – 4 ήττες διατηρούνται στην 4η θέση του 3ου γκρουπ, η οποία δίνει το εισιτήριο για τα playoffs. Από την άλλη, οι πρωτοπόροι Ισπανοί συνεχίζουν με το καλύτερο ρεκόρ σε όλους τους ομίλους (9Ν-1Η).

Κορυφαίοι για την Τενερίφη ήταν οι Ουέρτας (11π., 3/5 διπ., 1/3 τριπ., 2/3 βολές, 10 ασίστ) και Ντιέζ (8π., 1/2 διπ., 2/2 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ). Ενώ για το Περιστέρι (το οποίο τελείωσε με 19 λάθη και 2/16 τρίποντα) διασώθηκαν οι Σκορδίλης (10π., 5/8 διπ., 3 ριμπ., 1 ασίστ) και Σαλούστρος (8π., 4/7 τριπ., 0/2 τριπ., 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ).

Η αρχική πεντάδα του Περιστερίου αποτελούταν από τους Αγραβάνη, Γκρέι, Καράμπελα, Μορέιρα και Βασιλόπουλο. Από την άλλη, ο Τσους Βιντορέτα ξεκίνησε με τους Μπόγρη, Ντιέζ, Γκιέλο, Ουέρτα και Σαλίν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με άκρως επιθετική διάθεση, με τους Ισπανούς όμως, να εμφανίζονται παράλληλα και πιο συγκεντρωμένοι. Αυτό μεταφράστηκε σε ένα γρήγορο προβάδισμα οκτώ πόντων (5-13) στο πρώτο τετράλεπτο, κάτι που ανάγκασε τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει σε τάιμ-άουτ. Αυτό δεν ανέκοψε τον ρυθμό της Τενερίφης, η οποία ούσα τρομερά εύστοχη και κυριαρχώντας και στα ριμπάουντ, πήγε στο +11 (15-26) στο δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίο παίκτη της τον Ντιέζ (1/1 διπ, 2/2 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ).

Στη δεύτερη περίοδο, όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι, αλλά το Περιστέρι είδε την φιλοξενούμενή της να προηγείται με 21 πόντους (23-44) 3μισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση της. Σε εκείνο το σημείο, βέβαια, οι γηπεδούχοι -οι οποίοι είχαν 2/7 βολές και εννιά λάθη- έτρεξαν ένα υπέρ τους 7-0, για να κάνουν το 30-44 στο 1’23’’ πριν την εκπνοή του 2ου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με το σκορ στο 32-47.

Τα δύο κλαμπ το πήγαιναν καλάθι-καλάθι στην 3η περίοδο, μέχρι να ξαναπάρει… μπρος η Τενερίφη και να τελειώσει με επί μέρους σκορ 19-12 (66-44 συνολικά) το δεκάλεπτο.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν απ’ ό, τι φάνηκε η 4η περίοδος, με την τελευταία κόρνα του ματς να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 54-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ, Σκορδίλης 10, Αγραβάνης 5, Μορέιρα 6, Καράμπελας 4, Βασιλόπουλος, Χάτσερ 4, Γκρέι 3, Μόουζες 4, Κάζινς 6, Γόντικας 4, Σαλούστρος 8.

Τενερίφη (Βιντορέτα): Λούντμπεργκ 5, Ουέρτας 11, Σάλιν 7, Ντιέζ 8, Γκιέλο 8, Σερμαντίνι 8, Λόπεθ 11, Μπόγρης 7, Γκέρα 3, Σουάρεθ 5, Κονατέ 6, Καμπρέρα 1.