Τρίτη ήττα για το Περιστέρι και αποκλεισμός

Οι Περιστεριώτες έβαλαν δύσκολα επί 38 λεπτά στον Παναθηναϊκό, στο τέλος όμως δεν τα κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή γνωρίζοντας την τρίτη ήττα (75-82) και συνάμα τον αποκλεισμό.

Το Περιστέρι ήταν σούπερ ανταγωνιστικό, συγκινητικό θα έλεγε κανείς, καθώς προσπάθησε μέχρι το τέλος με «νύχια και με δόντια» να πάρει έστω μια νίκη, είχε καταφέρει με την άμυνά του να βγάλει τον αντίπαλο έξω από το παιχνίδι του και να φέρει το ματς στα μέτρα του.

Με καλές προσπάθειες από τον Βασιλόπουλο και τον Καράμπελα κατάφερνε να μένει μέσα στο ματς (26-30 στο 16’) και να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ.

Έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με τους πράσινους να προηγούνται με 36-40.

Σούπερ ανταγωνιστικό ήταν το Περιστέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο προκαλώντας τεράστια προβλήματα στον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό του.

Οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν στα ριμπάουντ, είχαν καλές τοποθετήσεις μέσα στη ρακέτα και κυρίως έπαιξαν πολύ δυνατή άμυνα, ενώ με τον νεαρό Καράμπελα να οργανώνει υποδειγματικά το παιχνίδι της ομάδας του είχαν το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση.

Μάλιστα ο νεαρός άντεξε και στον πόλεμο νεύρων που του έκανε ο Καλάθης με σπρωξίματα και αγκωνιές καταφέρνοντας αυτός να εκνευρίσει τον αρχηγό του «τριφυλλιού».

Έτσι οι Περιστεριώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 56-55 δείχνοντας τα δόντια τους στους αντίπαλους παίκτες.

Μάλιστα προηγήθηκαν και με 67-63 στο 36’ με τον Παναθηναϊκό να είναι κακός, να μην έχει ενέργεια και «καθαρό μυαλό» στο παιχνίδι του.

Εκεί όμως «μίλησε» ο Ματ Λοτζέσκι που «πολυβολούσε» από την περιφέρεια σημειώνοντας 14 πόντους, βάζοντας μπροστά την ομάδα του να προηγείται 73-81 στο 1.04 πριν τη λήξη και να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Πουρσανίδης Κ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 11 (2), Καράμπελας 6 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Φλέμινγκς 10 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 21 (8/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν, Σμιθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (1/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 6 (9 ριμπάουντ), Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ).