«Τρένο» το Περιστέρι, επικράτησε του Πανιωνίου 95-69

Το Περιστέρι Winmasters επικράτησε 95-69 του Πανιωνίου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», έκανε το «3 στα 3» και τώρα ετοιμάζεται να βάλει το ευρωπαϊκό του κοστούμι, αφού επιστρέφει στις διοργανώσεις της Γηραιάς ηπείρου έπειτα από 16 χρόνια, μέσω του Basketball Champions League, κάνοντας πρεμιέρα στην Τουρκία (15/10, 19:00) κόντρα στην Γκαζιαντέπ.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν οι Χάτσερ με 13 πόντους (4/7 τρίπ., 5 ασίστ), Σκορδίλης επίσης με 13 πόντους, Βασιλόπουλος με 11 (3/5 τρίπ.), Σαλούστρος με 12 και 5 ριμπάουντ ενώ ο Γκρέι που έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα μοίρασε 8 ασίστ. Πάντως, πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Σκούτσι Σμιθ με 16 πόντους, τους περισσότερους όμως στην 4η περίοδο που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι ολοκλήρωσε το ματς με 30 ασίστ και 12 κλεψίματα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε… κρύο, όντας πολύ άστοχο από την περιφέρεια, ωστόσο, μέσω του ρόστερ που διαθέτει, ο Ηλίας Ζούρος βρήκε τις λύσεις περνώντας την μπάλα στη ρακέτα και συγκεκριμένα στον Σκορδίλη που με επτά πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (17-12) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 26-19.

Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν στο σκορ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 31-31. Χάτσερ και Σκορδίλης ανέλαβαν και πάλι δράση και με ένα σερί 10-0, το Περιστέρι στο 19’ έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (41-31), γεγονός στο οποίο βοήθησε και ο Σμιθ με πέντε πόντους. Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε στο 42-36.

Στο δεύτερο μέρος, το Περιστέρι μπήκε φορτσάτο με πέντε συνεχόμενους πόντους επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-36), ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Σαλούστρος, με τον διεθνή φόργουορντ να βοηθάει πολύ και στους υπόλοιπους τομείς του παιχνιδιού. Το Περιστέρι έκλεισε την περίοδο στο +11 (69-58).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με μίνι διαγωνισμό τριπόντων, καθώς Σμιθ (με τρία τρίποντα), Χάτσερ, Βασιλόπουλος πήγαν το σκορ στο 88-61, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους 19-3 ολοκληρώνοντας επί της ουσίας τη σεμνή τελετή.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-36, 69-58, 95-69

Περιστέρι winmasters (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέι 3 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπλέικ 6, Μόρισον 3, Σαλούστρος 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 13, Χάτσερ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 8 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σμιθ 16 (4/4 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 10 6 ριμπάουντ).

Πανιώνιος SU Casa (Λίβανος): Πάσαλιτς 15 (3/4 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 6, Λι 8, ΜακΓκίλ 11 (2), Μάρτιν 5, Βεργίνης 10 (2/4), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 1, Μαραγκίδης, Λιούις 13 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρις.