Το Περιστέρι στους 16 του Basketball Champions League!

Το Περιστέρι νίκησε τη Μπάμπεργκ με σκορ 78-75 και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους «16» του Basketball Champions League.

Η ομάδα της πόλης μας λύγισε την Μπάμπεργκ (78-75) και προκρίθηκε στους «16» του Basketball Champions League. Kορυφαίος ο Γκρέι με 22 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Ο Χάτσερ έκανε το 14-7 για το Περιστέρι, με το Χάρις να μειώσει στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έγραψαν το 23-14 με τον Μπλέικ στο 9′. Οι Γερμανοί έκαναν το 23-18 με τον Χάρις.

Ο Γκρέι εγραψε το 34-27 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. O Tέιλορ έκανε το 36-33, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 41-40 για τη Μπάμπεργκ στο 20′. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου είχε 3/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Με το τρίποντο του Λι, η Μπάμπεργκ έκανε το 50-56, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και προσπέρασε με τον Γκρέι στο 30′ για το 59-58.

Ο Χάρις έβαλε μπροστά τη Μπάμπεργκ για το 67-69 στο 36′, με τον Γκρέι να ισοφαρίζει σε 75-75.

Ο Γκρέι με καλαθάρα έκανε το 77-75.

Ο Μόουζες είχε 1/2 βολές στα 2 δευτερόλεπτα και το σουτ απελπισίας του Τέιλορ για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 4 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάτσερ 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/4 βολές), Μορέιρα 20 (8/11 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μόουζες 14 (4/5 δίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Κάζινς 2, Καράμπελας 2 (3 ασίστ), Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 2.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μόορς): Λι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάρεϊ 13 (6/7 δίποντα, 1/8 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 5 (1), Σενγκφέλντερ 6 (2), Τέιλορ Κ. 19 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άτκινς 1, Χάρις 13 (6 ριμπάουντ), Ολίντε, Τέιλορ Μπ..