Το Περιστέρι πέρασε άνετα από τον Πανιώνιο

Το Περιστέρι δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Πανιώνιο, τον οποίο νίκησε 61-48, σε ένα αρκετά κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Ξεπερνώντας την κούραση από το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Νίζνι, τον τραυματισμό του Χάτσερ στη δεύτερη περίοδο και την αποβολή του Γκρέι, πήρε το ροζ φύλλο και ανέβηκε στο 11-5.

Κλειστό ήταν το ματς από το ξεκίνημά του και στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-15), μέχρι το 8’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι ξέφυγε στο +6 (15-21) με τα τρίποντα, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με τον Καμπερίδη και μείωσε στο καλάθι (19-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Μπλέικ και Μόουζες, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ένα 7-0 για το +9 (19-28), στο 12’, με τον Σάμιουελς να αντιδρά για την ομάδα της Νέας Σμύρνης και να μειώνει σε 23-28. Στα τελευταία πέντε λεπτά, το ματς έγινε πολύ κακό με τρομερή αστοχία και από τις δύο ομάδες, αλλά ειδικά τον Πανιώνιο να μένει στο… μηδέν και έτσι το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +12 (23-35).

Την αστοχία του Περιστερίου εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος στην αρχή του δεύτερου μέρους, μειώνοντας στο -7 (28-35). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Περιστέρι πήρε ξανά τον έλεγχο και με μπροστάρη τον Καράμπελα έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +16 (29-45), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έριξαν στροφές, με τα καλάθια του Λαμπρόπουλου να διαμορφώνουν το 33-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν ποιοτικό μπάσκετ ούτε στην τέταρτη περίοδο, με το Περιστέρι να συντηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφια τιμή (36-48). Με τρίποντο του Σάμιουελς, ο Πανιώνιος μείωσε προσωρινά σε μονοψήφιο αριθμό (39-48), αλλά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και αξιοποιώντας τον Σκορδίλη μέσα στη ρακέτα, ξέφυγαν στο +14 (40-54), στο 36’, ενώ κάνοντας σωστή διαχείριση μέχρι τη λήξη, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 48-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βεργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμιουελς 12 (1), ΜακΓκίλ, Σουίτνι 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2), Μπλέικ 9 (2τρ., 10ριμπ.), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10, Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10ριμπ.).