Το Περιστέρι πάτησε και τον Ολυμπιακό!

Μετά τη μεγάλη νίκη εναντίον του Παναθηναϊκού, το Περιστέρι επικράτησε με 81-76 του Ολυμπιακού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπέντιλ, ο οποίος ήταν και καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο, έχοντας 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Αγραβάνης και Ντάνιελ.

Η ομάδα της πόλης μας ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των αντιπάλων προηγήθηκε με 9-3 (3′) και 15-7 (5′). Στη συνέχεια Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ φρόντισαν ώστε να ισοφαρίσουν οι «ερυθρόλευκοι» στους 16 πόντους (8′).

Με βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα στο 12′ (22-24). Αυτό αποδείχτηκε πάντως απλά μία έκλαμψη των παικτών του Μπλατ αφού το Περιστέρι ανέκαμψε άμεσα. Οι Πειραίωτες γυρνούσαν περπατώντας στην άμυνα βλέποντας τους Μουρ και Μπέντιλ να σκοράρουν με καρφώματα και lay up (37-32, 16′). Ο Ουέμπερ ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού που προσπαθούσε ενώ στην άλλη πλευρά ο Αγραβάνης κερδίζοντας κατά κράτος τον Παπανικολάου (τού έβαλε 7 πόντους σε 2′) έκανε το 44-36 (18′).

Το Περιστέρι παίζοντας όμορφο μπάσκετ στην επίθεση βρήκε τις λύσεις (Ντάνιελ) και προηγήθηκε με 50-42 (23′). Ο Ολυμπιακός με φανερό έλλειμμα διάθεσης δεν έκανε τίποτα στο παρκέ πέραν ορισμένων προσωπικών ενεργειών κι έτσι η διαφορά παρέμενε στο ίδιο επίπεδο (57-50, 27′). Με τον Ουέμπερ στον πάγκο ο Πρίντεζης ήταν αυτός που προσπαθούσε σε άμυνα κι επίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετός (59-55, 30′).

Στην τελευταία περίοδο ο Μπλατ προσπάθησε με χαμηλό σχήμα να αλλάξει την κατάσταση και με δίδυμο ψηλών Βεζένκοβ και Πρίντεζη, το κατάφερε (67-64, 34′). Όσο το παιχνίδι όδευε στο τέλος του γινόταν ντέρμπι, αλλά με 6 συνεχόμενους πόντους του Μπέντιλ το Περιστέρι ξέφυγε με 80-74 και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2), Γκρέι 9, Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (1), Ντάνιελ 10, Καράμπελας, Μουρ 9.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 17, Μιλουτίνοφ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2), Μπόγρης, Μάντζαρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι 7.