Το Περιστέρι με Παναγιώτη Βασιλόπουλο επικράτησε του Ηφαίστου

Στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ της Α1, το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με το Περιστέρι να επικρατεί του Ηφαίστου με 84-81 και να κάνει το 1-0.

Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος σημείωσε 19 πόντους και μίλησε σε κρίσιμα σημεία για τους «κυανοκίτρινους».

Κλειστό ήταν το παιχνίδι ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 18-18. Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, που ξέφυγε με +10 (42-32) με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, αλλά η αντίδραση του Ηφαιστου ήταν άμεση για το 44-42. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι στο +4, 47-43.

Όμως το κρεσέντο των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο και το επιμέρους 25-14 τους, έγειρε περισσότερο την πλάστιγγα προς το μέρος τους.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε από τα 6,75μ, ο έμπειρος φόργουορντ ήταν απολαυστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την ύστατη προσπάθεια του Ηφαίστου. Στα τελευταία συγκλονιστικά δευτερόλεπτα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, αλλά το Περιστέρι έκανε ό,τι χρειαζόταν για να πάρει προβάδισμα στη σειρά.

Η σειρά μεταφέρεται στη Λήμνο, την Τετάρτη (22/5) στις 16:00.

Διαιτητές: Σχινάς, Παναγιώτου, Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-68, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11, Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14, Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκοτσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)