Το Περιστέρι λύγισε στην Τενερίφη

Το ρεσιτάλ του Γκρέι δεν ήταν αρκετό και το Περιστέρι των πολλών απουσιών γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην έδρα της Τενερίφης με σκορ 72-68.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρατάχθηκε κόντρα στην Τενερίφη δίχως τους Σαλούστρο, Βασιλόπουλο και Μόρισον, μείωσε στον πόντο με τον Στίβεν Γκρέι (66-65, 38:38) όμως γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν έπειτα από το αρχικό 5/5 στην ΕΚΟ Basket League και το 2/2 στο Basketball Champions League.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο Santiago Martin, εκεί όπου ο Σκούτσι Σμιθ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 10-13 στο 7:55 όμως η Τενερίφη έτρεξε σερί 15-0 για το 25-13 με το τρίποντο του Ντάνι Ντίεθ στο 12:15!

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι διατήρησε τους γηπεδούχους στο +12, κάνοντας το 35-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μείωσε σε 45-37 όμως το αντιαθλητικό του Γκρέι έδωσε τη δυνατότητα στην Τενερίφη να ανεβάσει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-37), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 51-42.

Το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 66-65 με τις 3/3 βολές του Γκρέι στο 1:22 για το φινάλε, ο ίδιος παίκτης έκανε το 71-68 με τρίποντο στα 9″ όμως οι νησιώτες άντεξαν στην πίεση κι επικράτησαν με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68.