Το Περιστέρι ηττήθηκε 88-71 από το Λαύριο

Το Λαύριο με συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, κέρδισε 88-71 το αξιόμαχο Περιστέρι, για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και χωρίς να καταλάβει τι γίνεται το Περιστέρι, προηγήθηκε με 12-2 στο 4΄! Οι γηπεδούχοι από νωρίς φρόντισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17).

Οι Περιστεριώτες έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και με πρωταγωνιστές τους Πέτεγουεϊ και Γκουτιέρεζ, προσπέρασαν με 29-30 στο 14΄! Το Λαύριο όμως πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (38-31 στο 18΄). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Σερέλη να προηγείται με οκτώ πόντους (44-36).

Η ομάδα του Μανωλόπουλου ωστόσο δεν σκόπευε να παραδοθεί αμαχητί και επέστρεψε στην επανάληψη, πλησιάζοντας στον πόντο. Με δυο τρίποντα μάλιστα του Πέτεγουεϊ, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» έκαναν το 57-60! Και πάλι όμως το Λαύριο με ένα 8-0 προσπέρασε με 65-60.

Στην τελική ευθεία, οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Κόζεϊ και Σάβατζ ξέφυγαν με 77-67. Το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει και οι Σάβατζ, Μουράτος εκτόξευσαν τη διαφορά με τρίποντα στους 16, 83-67. Το παιχνίδι είχε κριθεί, με το Λαύριο να παίρνει τη νίκη με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 7, Μουράτος 17 (9ασ), Ντιαλό 14, Ντέιβις 12 (5ρ), Γερομιχαλός 3, Κόζεϊ 12 (4ασ), Σάβατζ 13, Περσίδης (3κλ), Ερμείδης, Ανοσίκε 8 (7ρ), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 16 (6ασ), Βασιλόπουλος 14, Μακ Λιν 4 (6ρ), Τζόουνς 11 (5ρ), Μάντζαρης, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 7, Σαλούστρος 3, Τόλα, Καράμπελας, Γκουτιέρεζ 10 (4ασ).