Το Περιστέρι ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Παναθηναϊκό

Αν και έδειξε τρομερή εικόνα για τρεις περιόδους, το Περιστέρι δεν ήταν συγκεντρωμένο στην κρίσιμη 4η και ηττήθηκε με 68-74 από τον Παναθηναϊκό.

Από την του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεχώρισαν οι Πέτεγουει με 21 πόντους και Μακλίν με 15 πόντους ενώ από την αντίπαλη ομάδα την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπαπέτρου(17 π.).

Ιδιαίτερα απολαυστικό και «χορταστικό» ήταν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο ματς, οι καλές συνεργασίες (κυρίως από το Περιστέρι) διαδέχονταν η μία την άλλη και κάπως έτσι μπόρεσε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να πάρει το momentum και ταυτόχρονα να προσφέρει και πλούσιο θέαμα. Βέβαια τα πάντα ξεκίνησαν από την επιθετική άμυνα, χάρη στην οποία οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν πολλά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ είχε αναλάβει τον πρώτο ρόλο στην επίθεση, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του ΜακΛιν. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πλησιάσει στο καλάθι του Περιστερίου και μόνο με τα μακρινά σουτ προσπαθούσε να κρατηθεί μέσα στο ματς (24-21 το δεκάλεπτο). Από τη μία το Περιστέρι είχε 10/17 σουτ στην πρώτη περίοδο, ενώ οι «πράσινοι» μόλις 6/13 και 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεψε την παράσταση και ο 17χρονος Τόλα, ο οποιος στάθηκε εξαιρετικά στο παρκέ και «γέμισε» τη ρακέτα της ομάδας του. Παίκτης κλειδί και ο Σαλούστρος (7π., 6ριμπ., στο α’ μέρος) με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με μόλις 35% στα δίποντα (7/20) και να έχει χαμηλή «δημιουργία» (14-9 οι ασίστ) σε σχέση με τους γηπεδούχους. Κάπως έτσι το Περιστέρι μπόρεσε να πάρει διαφορά 8 πόντων (42-34 στο 19′) την οποία και διατήρησε έως το τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Αντιστρόφως ανάλογο ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Οι άμυνες, η εκατέρωθεν αστοχία και νευρικότητα, ήταν τα στοιχεία που είχαν πάρει τη θέση του επιθετικού οίστρου. Ακόμα και έτσι, το Περιστέρι δια χειρός Πέτεγουεϊ κατάφερε να παραμείνει το «αφεντικό» του αγώνα και να προηγηθεί για πρώτη φορά και με 12 πόντους διαφορά (55-43) δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου (55-48).

Το «πράσινο» σερί έφτασε έως το 9-0 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να «ψαλιδίσει» την διαφορά στους τρεις πόντους (55-52 στο 31′) ενώ είχε παίκτες κλειδιά τους Κασελάκη και Παπαπέτρου. Η πίεση του Παναθηναϊκού αμυντικά και επιθετικά συνεχίστηκε με το επιμέρους να φτάνει συνολικά στο 24-8 (!) με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 63-67 στο 35′.

Παρά την προσπάθεια του Περιστερίου να αμυνθεί και στα 4 τέταρτα του γηπέδου η διαφορά στο παρκέ δεν άλλαξε με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 68-74.

Αυτό ήταν. Ο Παπαπέτρου συνέχισε το… βιολί του και δεν άφησε το Περιστέρι να φτάσει στην έκπληξη της 18ης αγωνιστικής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Παντελίδης – Ζαχάρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 1 (0/6 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 7 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίπντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6.