Το Περιστέρι «άλωσε» και την Ρόδο

Το Περιστέρι συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία, περνώντας και από την Ρόδο, νίκησε 77-84 και εκτοξεύτηκε στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μετά την τεράστια νίκη της επί του Ολυμπιακού, έφτασε τις δύο συνεχόμενες νίκες και 16 σε σύνολο 24 αγωνιστικών στην Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω στα ατού των Περιστεριωτών και με πρωταγωνιστή τον Μπράουνινγκ πήραν κεφάλι στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Κολοσσό στο +4 (42-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφερε τα πάνω κάτω, πήραν τα ηνία του αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα λάθη του Κολοσσού και από το -4 βρέθηκαν στο +6 (64-58).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με το Περιστέρι να παραμένει σοβαρό και να παίρνει τη νίκη με 84-77.

Κορυφαίος για την ομάδα μας ήταν ο Γκρέι με 22 πόντους (6/8 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Βασιλόπουλος και Κάλαχαν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84

Κολοσσός (Κουφός): Μαυροειδής 8, Παπαδάκης, Δημάκος, Πίνκστον 7 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λίγκινς 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλλής, Γεωργαλής, Τσούπκοβιτς 4 (1/8 σουτ), Μπράουνινγκ 27 (6/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Λι 6, Ντεμπς 11 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 22 (6/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάλαχαν 14 (3), Αγραβάνης, Μπεντίλ 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 2, Μουρ 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 6 (1)