Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την ΑΕΚ το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι είχε τις ευκαιρίες του αλλά και τις απουσίες και την ατυχία, με τις οποίες έπρεπε να παλέψει, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 77-73.

Ο Μορέιρα είχε άλλη μια σπουδαία παρουσία, με 17 πόντους κι 9 ριμπάουντ, στα όρια του «νταμπλ νταμπλ», ο Βασιλόπουλος ήταν πολύ καλός όσο αγωνίστηκε, καθώς τραυματίστηκε, Κάζινς και Αγραβάνης προσπάθησαν, όμως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα μας κυνηγούσε στο σκορ και δεν μπορούσε να ελέγξει τη δράση των αντιπάλων.

Περιστέρι και ΑΕΚ κυριεύτηκαν από νευρικότητα στα πρώτα λεπτά και έσπασαν τα… καλάθια, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα (7-4 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά με +3 (7-10 στο 6’).

Με τρίποντο του Μπλέικ, η ομάδα μας ανέκτησε το προβάδισμά της (14-12 στο 7’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο 6-0 με μπροστάρη τον Σλότερ για να φτάσουν στο 14-18 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι-απ του Ρέι, που έφερε τον «Δικέφαλο» στο +2 (18-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το Περιστέρι βρήκε σκορ από τη γραμμή των βολών και πέρασε μπροστά (27-25 στο 13’), ενώ η ΑΕΚ ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τα μαζεμένα φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της.

Με τον Ζήση να παίρνει μπρος επιθετικά, η ΑΕΚ έτρεξε επιμέρους 9-1 και ξέφυγε με +6 (28-34 στο 17’). Το Περιστέρι βρήκε λύσεις από τις βολές και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (33-35 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει βραχεία κεφαλή (36-38).

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 7-2 στο τρίτο δεκάλεπτο απομακρύνθηκαν με +4 (41-45 στο 25’). Η αντίδραση των παικτών του Παπανικολόπουλου ήρθε άμεσα και με 4-0 ισοφάρισαν (45-45 στο 26’).

Η ΑΕΚ διατήρησε μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (50-54 στο 29’), αν και το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (54-55) με τρίποντο του Κάζινς στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο +6 χάρη σε ένα προσωπικό 5-0 του Ρέι (54-60 στο 32’). Οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο με τρίποντο του Γιαννόπουλου (57-65 στο 34’).

Από την άλλη, η ομάδα μας επιχείρησε αντεπίθεση, με τον Μορέιρα να μειώνει στο -3 (69-72 στα 46’’) με 4 διαδοχικές βολές. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «Δικέφαλου» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη τους (73-77).

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παναγιώτου, Τσώνος.

Δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 17 (5/8 δίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 10, Γκρέι 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέικ 5 (1), Σκορδίλης, Σαλούστρος, Καράμπελας 7 (1), Γόντικας 1, Χάτσερ 3 (3/4 βολές), Μόουζες 8 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 11 (1/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 7, Χρυσικόπουλος 8 (1/5 τρίποντα), Ζήσης 18 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Γκραντ 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάλμερς, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 4, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γιαννόπουλος 10 (2/7 τρίποντα), Σλότερ 6 (8 ριμπάουντ).

Ν. Παπανικολόπουλος: Επικράτησε καθαρά και δίκαια η ΑΕΚ

Καθαρή και δίκαιη χαρακτήρισε την επικράτηση της ΑΕΚ ο τεχνικός του Περιστερίου, Νίκος Παπανικολόπουλος, που πρόσθεσε ότι δεν έχει κανένα παράπονο από τους παίκτες του, αφού κατέθεσαν την ψυχή τους.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Νίκος Παπανικολόπουλος:

Για την ήττα από την ΑΕΚ: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Επικράτησε καθαρά και δίκαια. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου, οι οποίοι κατέθεσαν την ψυχή τους. Υπάρχει ανάλυση για το ματς, αλλά δεν μπορεί να γίνει φυσικά δημόσια».

Για τα επόμενα ματς: «Κοιτάμε πλέον το παιχνίδι της Τρίτης, που είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Οι παίκτες μου κάνουν μεγάλη προσπάθεια στο Basketball Champions League και το παιχνίδι που έρχεται με την Μπάμπεργκ, είναι “τελικός”. Θέλουμε τον κόσμο να μας στηρίξει, όπως και σήμερα και την Τρίτη. Αφήνουμε πίσω το παιχνίδι με την ΑΕΚ και προχωράμε για την επόμενη αναμέτρηση».