Την αστοχία πλήρωσε το Περιστέρι και ηττήθηκε κόντρα στον Άρη

Τίποτε δεν πήγε καλά στο «Αλεξάνδρειο», όπου το Περιστέρι ηττήθηκε (72-59) από τον Άρη, ο οποίος πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League μετά το θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα με τον ΠΑΟΚ!

Η περιφερειακή αστοχία αποτέλεσε την βάση πάνω στην οποία «οικοδομήθηκε» η ήττα για τους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του σαν να μην έλειψε ούτε μια ημέρα! Με 27 πόντους (9/11 δίποντα) ο διεθνής πλέι μέικερ οδήγησε τους «κίτρινους» στη νίκη έπειτα από δυο μήνες συνεχών ηττών.

Με τη συνδρομή του Τζέιλεν Μόρις είχαν μαζί 15/19 σουτ εντός παιδιάς, ενώ την ίδια στιγμή το Περιστέρι είχε 5/27 δίποντα και μόλις 1/14 εύστοχα από τα 6.75 με τον Σκούτσι Σμιθ.

Ο Μποχωρίδης από το ξεκίνημα του αγώνα έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ (19-14 στο 10’), ενώ στο ημίχρονο είχε 17 από τους 39 πόντους της ομάδας του.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου θέλησαν να πιέσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο Μποχωρίδης με τον Μόρις συνέχιζαν να σκοράρουν, ενώ ζημιά έκανε και ο Ντραγκίσεβιτς, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει στο +10 (58-48) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Η τελευταία περίοδος βρήκε το Περιστέρι να πλησιάζει με τρεις ελεύθερες βολές του Χάτσερ σε 58-51 (στο 31.30’’), όμως στην συνέχεια υπέστη… μπλάκ άουτ επιθετικά, έμεινε χωρίς καλάθι μέχρι το 37.30 όπου ο Βασίλης Ξανθόπουλος μείωσε σε 68-53.

Τα έξι λεπτά χωρίς πόντο ουσιαστικά οδήγησαν και στην ήττα τους «κυανοκίτρινους» που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 27 (9/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 1 κλέψιμο), Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Μόρις 12 (5 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ, Σιδηροηλίας 2, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Σλαφτσάκης 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Σμιθ 5 (1), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γκρέι 5, Μπλέικ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Μόουζες 8.