Τα λάθη πρόδωσαν το Περιστέρι κόντρα στην ΑΕΚ (video)

Τρία λεπτά χωρίς καλάθι και τέσσερα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι έφεραν τα πάνω-κάτω και το Περιστέρι ηττήθηκε (66-62) από την ΑΕΚ στο Κλειστό «Α. Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Μάλιστα, οι «κυανοκίτρινοι» εκτός από το ματς «έχασαν» και τον Τεράν Πέτεγουει στην δεύτερη περίοδο , ο οποίος υπέστη διάστρεμμα σε μια προσπάθεια για να σκοράρει και δεν επέστρεψε ξανά στο παρκέ.

Το Περιστέρι αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-13 στο 7’), ενώ με φάουλ και τεχνική ποινή ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήγε στον πάγκο έχοντας τρία φάουλ. Παρ’ ολ’ αυτά, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (25-24 στο 18’) με τον Γιάννη Αθηναίου να σκοράρει, σ’ ένα παιχνίδι που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

Με προσωπική ενέργεια ο Κιθ Λάνγκφορντ που αντιμετωπίστηκε πολύ καλά στο πρώτο 20λεπτο (είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ) από τους Τρε ΜακΛέιν και Τεράν Πέτεγουει έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 30-27 (στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπντούλ Γκάντι που έπαιζε με τρία φάουλ από το πρώτο μέρος, έδωσε λύσεις και με την αρωγή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και του Στίβεν Γκρέι βρέθηκε στο +8 (47-39 στο 29’), ενώ τρομερή δουλειά σε τομείς που δεν φαίνονταν έκανε και ο αρχηγός Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Ο Κιθ Λάνγκφορντ μόνος του έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -5 (47-42).

Στο τελευταίο 10λεπτο με τον Γιάννη Αθηναίου να δίνει λύσεις το Περιστέρι βρέθηκε να έχει τον πλήρη έλεγχο (53-46 στο 33’ και 55-48 στο 35’). Όμως, εκεί και με 3/3 τρίποντα ο Ματ Λοτζέσκι άλλαξε την εικόνα του ματς και η ΑΕΚ με ένα σερί 0-13 πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (55-61 στο 38.20’’).

Με Βασιλόπουλο, Γκρέι το Περιστέρι αντέδρασε (60-61 στο 39’) και εκεί ξανά ο Λοτζέσκι με το τέταρτο τρίποντο έβαλε τις βάσεις (60-64, 50’’) για τη νίκη της ΑΕΚ. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε (62-64) και ένα σουτ με… περιπέτεια στην στεφάνι έδωσε στους «κιτρινόμαυρους» τη νίκη.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Σώμος, Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τριπ., 5 ριμπ.), ΜακΛέιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπ.), Γκρέι 10 (3 ριμπ., 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2 τριπ.), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τριπ., 7 ριμπ.)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7 ριμπ.), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (5 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 5 (1/5 τριπ.), Γκίκας 9 (1τριπ.), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπ., 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπ.)