Τα κατάφερε το Περιστέρι απέναντι στο Ρέθυμνο (v)

Το Περιστέρι παρά τη νίκη δεν… μάγεψε, αλλά με κορυφαίο τον Γκρέι επικράτησε εντός έδρας 71-61 του Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Γκρέι είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ήταν μια ομάδα μόνος του. Μπορεί κανείς άλλος να μην ήταν διψήφιος, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τρεις παίκτες στις παρυφές του 10, με τον Αγραβάνη να πετυχαίνει 8 πόντους και να μαζεύει 5 ριμπάουντ, τον Μορέιρα να είναι οικονομικός, τον Καράμπελα στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι να μοιράζει 7 ασίστ και να πετυχαίνει 5 πόντους, τον Κίνγκσλεϊ να έχει 6 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προσπάθησε να διεκδικήσει το παιχνίδι και να φύγει με το “διπλό”, ωστόσο οι πολλές χαμένες βολές (17/30) και τα πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα (10/29, 34% ευστοχία) ήταν καθοριστικοί παράγοντες για την ήττα.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο ξεκίνημα του ματς, με το σκορ να είναι στο 6-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Περιστεριώτες έτρεξαν ένα υπέρ τους 9-0, για να κάνουν το 15-7 στο 2’37’’. Ένα σουτ του Χάτσερ από τις 45 μοίρες στο 0’49’’ έδωσε για το Περιστέρι τη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή (εννιά πόντων, 19-10), με την οποία και πήγε στη δεύτερη περίοδο.

Ένα τρίποντο του Χριστοδούλου (το πρώτο εύστοχο, ύστερα από εφτά άστοχες προσπάθειες του Ρεθύμνου) έγραψε το 21-15 στο 7’21’’ πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, για να απαντήσει, ο Μόουζες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οι πολύ καλοί στο αμυντικό κομμάτι, «κυανοκίτρινοι», έφτασαν σε διψήφια διαφορά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και με το σκορ στο 30-17 ο Βαγγέλης Ζιάγκος αναγκάστηκε να καλέσει σε τάιμ-άουτ.

Kάτι που αναμφίβολα βοήθησε τους παίκτες του, οι οποίοι εν συνεχεία έτρεξαν ένα υπέρ τους 14-2, με κορυφαίο τον Φράνκαμπ και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει στον ένα πόντο (32-31).

Με τις δύο ομάδες να μην είναι παραγωγικές στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε καλάθι του Γκόρντον, οι Κρητικοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (36-35) μετά το ξεκίνημα του ματς. Ο Γκρέι με τρίποντο από την κορυφή έδωσε εκ νέου προβάδισμα (39-36) στην ομάδα του με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να επιχειρούν πολλές προσπάθειες από τα 6.75μ. και να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο ματς, κάτι που έβγαλε κερδισμένο το Περιστέρι (52-42 στο 2’05’’), το οποίο πήγε προηγούμενο με δέκα πόντους (55-45) στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι κατάφερε να διαχειριστεί την υπέρ του διαφορά στην τελευταία περίοδο, παρά το πολύ καλό «φίνις» του Ρεθύμνου, το οποίο δεν σταμάτησε να πιστεύει στην ανατροπή. Η οποία, όμως, δεν ήρθε με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8, Μορέιρα 9 (4/6 δίπ., 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 9, Γκρέι 20 (1/3 δίπ., 4/8 τρίπ., 6/6 βολές, 6 ριμπ., 4 ασίστ), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3, Μόουζες 6.

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4, Χάρις 0, Κάρτερ 17 (1/4 δίπ., 4/7 τρίπ., 3/4 βολές, 3 ριμπ.), Γκόρντον 8, Φράνκαμπ 21 (4/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/6 βολές, 2 ριμπ., 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7, Χότον, Σπυριδονίδης 1, Καμπερίδης 3, Γκαρέζος, Ραζής.