Σε ματς θρίλερ το Περιστέρι έχασε στη Λήμνο 77-73

Μπροστά στον κόσμο του στο κλειστό της Λήμνου, ο Ήφαιστος επικράτησε με 77-73 του Περιστερίου. Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι, η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε έναν εξαιρετικό Γάιο Σκορδίλη με 22 πόντους και 9/10 δίποντα, όμως το ροζ φύλλο αγώνα χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Περιστερίου φέτος έχει αποδείξει ότι είναι ένα σύνολο που μπορεί σε όλες τις έδρες να δημιουργήσει πρόβλημα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα παρά το αρχικό 14-12 του Ηφαίστου, να προβάλει αντίσταση και με τους Χάροου, Σκορδίλη και Μπέντιλ και να περάσει με 5 πόντους (14-19).

Μουράτος και Σκορδίλης σκόραραν εκατέρωθεν, με τον Σταμάτη να μειώνει σε 18-21 από τις βολές, με τις ομάδες να τις χωρίζουν τρεις πόντοι στην πρώτη περίοδο.

Ο Ήφαιστος, βρήκε δύναμη από την έδρα του και με τον Μπράζελτον πήγε το ματς στο 28-23, τρέχοντας ένα 10-2 επιμέρους σκορ.

Το Περιστέρι πλησίασε μέσω του τρίποντου του Βασιλόπουλου (30-28), ο Εβανς με τον Χαριτόπουλο προχώρησαν στο 37-31 που ήταν και το αποτέλεσμα του 20λεπτου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια το Περιστέρι μείωσε με τον Χάροου σε 43-39, το 5-0 του Ηφαίστου από τον Έβανς έφερε το 48-39 για την γηπεδούχο ομάδα. Ο Φρεϊμάνις έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 12 πόντους (51-39), ο Ουίγκινς τον βοήθησε για το 53-39.

Και πάλι η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε ότι μπορούσε και με έξι σερί πόντους πραγματοποίησε το 55-47 για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-47.

Παρότι ο Ήφαιστος πέρασε με 14 με ένα ακόμα σουτ του Μούρτου, οι Περιστεριώτες έτρεξαν ένα 9-0 σερί για το 61-56, διάστημα που βοήθησε ο Μουρ.

Μάλιστα ο Βασιλόπουλος με νέο τρίποντο επανέφερε τον χαρακτήρα ντέρπι στο ματς με το σκορ στο 63-59,με τον Σκορδίλη και πάλι να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (64-63). Ο Φρεϊμάνις ανέλαβε πρωτοβουλίες, σκόραρε δις και έκανε το 70-63, ο Σκορδίλης ήταν και πάλι μπροστά για την ομάδα του Περιστερίου (20 πόντοι), όμως ο Χαριτόπουλος έκανε το 74-66.

Το Περιστέρι και πάλι πλησίασε στους έξι (ξανά ο Σκορδίλης), με τον Κάλαχαν να βάζει φωτιά στο ματς με τρίποντο, διαμορφώνοντας το 76-73 με 57 δευτερόλεπτα για το τέλος.

To ένα λάθος διαδέχθηκε το άλλο στις επόμενες επιθέσεις, με το Περιστέρι να έχει 17,2 δευτερόλεπτα μετά από τάιμ άουτ.

Η προσπάθεια του Βασιλόπουλου από τα 6,75μ ήταν άστοχη και ο Χαριτόπουλος μετά από αμυντικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και «σφράγισε» από τις βολές τη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Εβανς 10, Γουίγκινς 12 (2), Μπρέιζελτον 6 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φρεϊμάνις 12 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 2 (1/8 σουτ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρέι 4 (1), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 9 (3), Μουράτος, Σκορδίλης 22 (9/10 δίποντα), Φιλιππάκος, Χάροου 10 (2), Μπέντιλ 4, Καράμπελας, Μουρ 7.