Περιστέρι όπως… παλιά! (video)

Το Περιστέρι έκανε τη σούπερ έκπληξη στην Α1, καθώς κέρδισε με 80-72 τον Παναθηναϊκό, δίχως την στήριξη του κόσμου του λόγω τιμωρίας, στο «Ανδρέας Παπανδρέου», υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καταπληκτική στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Γκρέι, Μπεντίλ υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πρώτη τους φετινή ήττα στην Α1 και πρώτη ύστερα από 70 σερί νίκες στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος!

Ανοικτό και με καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με το Περιστέρι να έχει τον Γκρέι σε πολύ καλή ημέρα.

Έτσι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 17-14 στο 7’ , ενώ οι πράσινοι πέρασαν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα με τους Παπαγιάννη, Βουγιούκα και Τόμας να υπερέχουν και προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά (31-41 στο 18’), την ώρα που το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει λύσεις από τους υπόλοιπους παίκτες του εκτός από τον Γκρέι.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με 36-45 υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ στη συνέχεια οι Περιστεριώτες αντέδρασαν σωστά.

Με τον Μπεντίλ να εκμεταλλεύεται την ευελιξία του απέναντι στους Παπαγιάννη, Βουγιούκα και τον Βασιλόπουλο να βγάζει καλές άμυνες μείωσε σε 46-49 στο 23’.

Οι πράσινοι δεν είχαν ένταση και φρεσκάδα στο παιχνίδι τους, ήταν αργοί, στατικοί στην επίθεση και με τον Λάνγκφορντ προσπαθούσαν να απειλήσουν το καλάθι των γηπεδούχων.

Έτσι διατήρησαν το προβάδισμά τους κλείνοντας το δεκάλεπτο με 55-60 χωρίς να ικανοποιούν ωστόσο με την εικόνα τους.

Με τον Βασιλόπουλο να σημειώνει 8 σερί πόντους το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 63-60 στο 31’ και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με τον Λάνγκφορντ να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 35’ ο Κιλπάτρικ ισοφάρισε σε 66-66, αλλά ο Γκρέι με τρομερό τρίποντο έκανε το 76-70 στο 1.27’’ πριν το τέλος και στα 1.13’’ ο Λάνγκφορντ αστόχησε ξανά. Στα 48’’ πάλι ο Γκρέι έκανε το σκορ 78-70 και στα 39’’ ο Γκιστ μείωσε σε 78-72.

Το Περιστέρι όμως είχε πάρει… παράσταση νίκης, μια και ο Χάροου ευστόχησε σε δυο βολές (80-72) στα 38’’ ενώ ο Λάνγκφορντ συνέχισε το σερί των άστοχων προσπαθειών με τους Περιστεριώτες να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 80-72.

Από το τρομερό Περιστέρι ο Γκρέι ήταν καταπληκτικός με 27 πόντους (5/6δ ιπ, 4/7 τριπ), ενώ τεράστια προσφορά στη νίκη είχαν οι Μπεντίλ (21π, 5/9 διπ, 2/3 τριπ, 13ρ.) και Βασιλόπουλος (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 27 (4), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 3, Κάλαχαν 3, Μουράτος, Φιλιππάκος 2, Χάροου 4, Μπέντιλ 21 (2τρ., 13ριμπ.), Καράμπελας, Μουρ 4.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7, Γκιστ 4 (10ριμπ.), Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2).