Περιστέρι-Πανιώνιος 49-56

Δεύτερη συνέχομενη ήττα για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που το πάλεψε χωρίς τον Ρίτσαρντ Ρόμπι, σε ένα ματς που κυριόλεκτικα οι ομάδες τα «έσπασαν».

Το Περιστέρι όπως συνηθίζει στους εντός έδρας αγώνες ξεκίνησε τον αγώνα παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα. Τόσο δυνατή που κράτησε τον Πανιώνιο για περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά δίχως πόντο με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/5 σουτ και 5 λάθη. Στην επίθεση η ομάδα μας βρίσκοντας λύσεις με τον Ερικ Μπόατενγκ προηγήθηκε 7-0 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος πάντως μετά το 6λεπτο άρχισε να βρίσκει διαδρόμους προς το καλάθι του Περιστερίου αρχικά με τον Στίβενσον και μείωσε 9-7 και 11-10 στο 8ο λεπτό. Με τρίποντο του Μπάρλου, δε, προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου 12-13 (12’). Η μάχη συνεχίσθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το Περιστέρι να παίρνει ξανά το προβάδισμα με τρίποντο του Ερνεστ Σκοτ (20-19) στο 17ο λεπτό. Όμως το 20λεπτο βρήκε τον Πανιώνιο παρά τα 12 λάθη του προηγούμενοι 25-23 με τρίποντο του Ντίμπλερ ακριβώς με τη λήξη.

Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τρίποντο από τον Σκοτ το Περιστέρι πήρε ξανά το προβάδισμα 26-25 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Σε ένα δίλεπτο ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστές τους Στίβενσον και Κις έτρεξε ένα σερί 11-1 και ξέφυγε 27-36 στο 25ο λεπτό. Το Περιστέρι απάντησε με 5-0 σερί από τους Παπαντωνίου και Μπόατενγκ (32-36) και 35-39 λίγο αργότερα όμως ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις με τον Παραγυιό για να ξεφύγει 35-46 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (37-46).

Το Περιστέρι όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Με περίσσιο πάθος ειδικά στην άμυνα και με τους Μπόατενγκ και Σκοτ πρωταγωνιστές στην επίθεση άρχισε να ροκανίζει σιγά-σιγά τη διαφορά και με τρίποντο του Ερνεστ Σκοτ στο 34ο λεπτό μείωσε στον πόντο (47-48) με ένα συνολικό σερί 12-2 από το σημείο που βρέθηκε στο -11 δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Ο Πανιώνιος με πέντε σερί πόντους του Νατζφέι πήρε αέρα τριών πόντων (49-52) στο 37ο λεπτό και επτά με καλάθια των Κις και Ξανθόπουλου (49-56 στο 38ο λεπτό) και κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 23-25, 37-46, 49-56.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 4, Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 5(1), Μπόατενγκ 12, Σκοτ 11(3), Έντουαρντς 2, Πέτρουλας 5(1), Μότσνικ 8.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κις 9, Αθανασούλας, Στίβεσον 9, Ντίμπλερ 3(1), Γιάνκοβιτς 6(2), Ιωάννου, Νάτζφεϊ 10(2), Παραγιός 5(1), Μπάρλος 6(2).