Περιστέρι με το πόδι πατημένο στο γκάζι!

Αήττητο και απτόητο για 5η αγωνιστική έμεινε το Περιστέρι αφού επικράτησε 89-81 του Ήφαιστου Λήμνου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και αν δεν έκανε κάποια εύκολα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά θα είχε παραμείνει σε πολύ υψηλότερα επίπεδα.

Μετά το τέλος του αγώνα ομάδα και κόσμος, μια γροθιά, πανηγύρισαν τη νέα επιτυχία.

Το… γνωστό δυνατό ξεκίνημα στο γήπεδό του έκανε το Περιστέρι, μπαίνοντας με ένα 9-2. Η μόνη αντίδραση του Ηφαίστου ήταν ένα τρίποντο του Γκότσερ, με τους γηπεδούχους να σφίγγουν την άμυνά τους και με απανωτούς αιφνιδιασμούς να ξεφεύγουν στο +11 (16-5), στο 6’. Οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο και Μουράτο έφτασαν ακόμη και στο +17 (26-9), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (28-11).

Με τον Μπεντίλ, το Περιστέρι πήγε στο +19 (30-11) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Αυτή τη φορά, η αντίδραση του Ηφαίστου ήρθε γρήγορα, καθώς ο Σμιθ τον πήρε από το… χέρι και τον έφερε αρχικά στο -10 (30-20), ενώ το τρίποντο του Φρεϊμάνις έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο (31-23), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα των δυτικών προαστίων άλλαξε το… τσιπάκι κυριάρχησε στο παιχνίδι, με τους Χάροου και Γκρέι να παίρνουν… φωτιά και έτσι η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να εκτοξεύεται στο +21 (52-31).

Το ίδιο «ζεστό» ήταν το Περιστέρι και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τη διαφορά να φτάνει στο +25 (57-32) και να διατηρείται εκεί μέχρι το 23’ (60-35). Έκτοτε, οι Έβανς και Γκότσερ προσπάθησαν να κρατήσουν επιθετικά τον Ήφαιστο, με τους γηπεδούχους να συντηρούνται στους 20 πόντους (66-45), λόγω Χάροου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να γίνονται πιο αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75μ. και έτσι μείωσαν στο -14 (68-54), στο 37’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι επιθέσεις σίγησαν, με το Περιστέρι να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (71-54).

Με ένα 4-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας ξανά στο +21 (75-54). Αλλά, ο Γκότσερ άρχισε να «ζεσταίνεται» για τον Ήφαιστο και εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των παικτών του Πεδουλάκη έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (79-67), στα μισά. Το Περιστέρι δεν άκουσε αυτό το… καμπανάκι και κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, επέτρεψε στον Έβανς να μειώσει στο -6 (81-75), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Χάροου 18 (1), Γκρέι 15 (4), Σίρκο 11, Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5, Αγραβάνης, Μπεντίλ 10.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (1), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (4), Φρεϊμάνις 5 (1).