Περιστέρι: Καρδιοχτύπησε αλλά μπήκε με το δεξί στη Basket league

Παρότι έπαιξε με τη φωτιά, το Περιστέρι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου, νικώντας 84-81 στην πρεμιέρα της φετινής Α1.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το σκορ να άλλαζε συνεχώς χέρια (11-10), στα πρώτα πέντε λεπτά.

Στη συνέχεια η περιφέρεια του Περιστερίου «ζεστάθηκε», με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +5 (21-16), αλλά στα εναπομείναντα τρία λεπτά, οι Άρτις και Λάιλ πήραν στις… πλάτες τους τον Κολοσσό και μείωσαν στον πόντο (23-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Αθηναίου και Άρλετζ, το Περιστέρι διατηρούσε το προβάδισμά του (30-25), μέχρι το 13’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με τον Καντέρ, μέσα από το «ζωγραφιστό» και ένα σερί 8-0, για να περάσει μπροστά (30-33), στο 15’. Στη συνέχεια, ο Μαυροκεφαλίδης έφερε τούμπα το ματς για τους γηπεδούχους (35-33), με τον Λάιλ να παίρνει… μπρος και να ανακτά το προβάδισμα (37-40) για τους Ροδίτες, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (41-44), χάρη στον Άρτις.

Με την άμυνα να… δαγκώνει και πλουραλισμό στην επίθεση, το Περιστέρι μπήκε με ένα 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +9 (53-44).

Ο Ξανθόπουλος προσπάθησε σχεδόν μόνος του να βάλει τον Κολοσσό στο ματς (56-53), αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος αρχικά τους έστειλε ξανά σε διψήφια απόσταση (63-53), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +15 (69-54).

Νωθρά μπήκε στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι με το δίδυμο Λάιλ-Άρτις να μειώνει (71-63) για τον Κολοσσό, στο 32’. Στη συνέχεια οι παίκτες του Παπανικολόπουλου πήραν τον έλεγχο και διατηρούσαν σταθερά μία απόσταση ασφαλείας (81-69) μέχρι το 37’.

Εκεί, οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τους Ροδίτες να βάζουν «φωτιά» στο ματς, μειώνοντας με τον Ζάρα στο καλάθι (81-79), στα 26’’ πριν τη λήξη.

Ακολούθησαν βολές εκατέρωθεν που διαμόρφωσαν το 84-81, με τον Κολοσσό να είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά τα σουτ των Άρτις και Λάιλ (ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Γκόινς) δεν βρήκαν στόχο και έτσι το Περιστέρι πήρε τη νίκη.

Οι Διαιτητές: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος

Τα Δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 11 (1/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1)

Κολοσσός (Καντζούρης): Άρτις 25 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Καντέρ 12 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα

Οι δηλώσεις του Νίκου Παπανικολόπουλου

Κυρίως στα λάθη, στάθηκαν οι προπονητές Περιστερίου και Κολοσσού Ρόδου, Νίκος Παπανικολόπουλος και Ηλίας Καντζούρης, έπειτα από τον μεταξύ τους αγώνα που έληξε με 84-81 για το Περιστέρι.

Αναλυτικά όσα είπε μετά από τον αγώνα του Σαββάτου, στην πρεμιέρα της Basket League ο Νίκος Παπανικολόπουλος:

“Περιμέναμε ένα κλειστό παιχνίδι είναι προφανές ότι η ομάδα μετά από ένα μήνα που είχε να παίξει επίσημο παιχνίδι μετά το Super Cup και τους συνεχόμενους τραυματισμούς θα ήταν εκτός ρυθμού.

Το λάθος που κάναμε είναι ότι δεν προσεγγίσαμε το παιχνίδι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο και δώσαμε ρυθμό και 50% τρίποντο στον Κολοσσό που είναι πραγματικά καλή ομάδα”.

Στη συνέχεια ο Παπανικολόπουλος μίλησε για τα λάθη που έγιναν λέγοντας ότι “στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε παίξαμε για 15 λεπτά σωστά και μόλις πήραμε μια διαφορά 15 πόντων κάναμε όλα τα λάθη του κόσμου!

Λάθη τα οποία προφανώς και πρέπει να βελτιώσουμε για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που κάνανε, συγχαρητήρια στον Κολοσσό και εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Ρόδου”.