Περιστέρι: Επιστροφή στις νίκες με Πεδουλάκη

Το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες στη Basket League εναντίον του Μεσολογγίου όπως και ο Αργύρης Πεδουλάκης στον πάγκο της ομάδας.

Έχοντας φαντασία και πλάνο στην επίθεση αλλά και έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το ματς, το Περιστέρι νίκησε 84-72 το Μεσολόγγι, στο νέο ντεμπούτο του Αργύρη Πεδουλάκη στον πάγκο του, ανεβαίνοντας στο 3-1.

Πρώτος σκόρερ της Περιστεριώτικης ομάδας ήταν ο Τζόουνς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά εντυπωσιακός ήταν ο Αθηναίου με 17π., έχοντας 1/1διπ. και 5/5τρ.! Από ‘κει και πέρα, ο Γκρέι είχε 15π. και ο ΜακΛίν 13π.

Το ματς

Τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ από το Περιστέρι, με τους ορεξάτους Μαυροκεφαλίδη και Γκρέι να το στέλνουν στο 12-2, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση του Μεσολογγίου ήρθε με τους Μπράουν και Γκριν (15-10), με την είσοδο του Αθηναίου να «ξεμπλοκάρει» τους γηπεδούχους για το +9 (22-13) και το τρίποντο του Φέργκιουσον να διαμορφώνει το 22-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό το ματς μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στο ματς χάρη στον Χατζηνικόλα (28-22). Στη συνέχεια, η ομάδα του Πεδουλάκη άνοιξε το τέμπο της, χτύπησε στο ανοικτό γήπεδο και με πολυφωνία στην επίθεση ξέφυγε στο +18 (45-27), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το… γκάζι, με τον Αγραβάνη να μειώνει σε 49-35, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μία άτυπη μονομαχία ανάμεσα στον Τζόουνς και τον Φέργκιουσον υπήρχε στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, με το Περιστέρι να συντηρούσε τη διψήφια απόστασή του, αλλά το Μεσολόγγι να παρέμενε στο παιχνίδι (57-47). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον καλό επιθετικό τους ρυθμό και πλησίασαν σε μονοψήφια τιμή, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο -8 (65-57).

Το Περιστέρι συνέχισε το ίδιο νωθρά και στην αρχή τέταρτης περιόδου, με το Μεσολόγγι να πλησιάζει με τον Γκριν στο -3 (68-65), το οποίο έμεινε (71-68) μέχρι το 33’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ένα 5-0 (76-68), με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να ήταν πολύ άστοχες και το σκορ να μένει το ίδιο μέχρι το 37’. Οι παίκτες του Πεδουλάκη εξακολουθούσαν να ήταν άστοχοι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν, καθώς οι Φέργκιουσον και Γκριν είχαν 2/5 βολές (76-70). Ένα μεγάλο τρίποντο από τα 9 μέτρα του Αθηναίου, στο 39’, έστειλε στο +9 (79-70) το Περιστέρι, το οποίο μέχρι το τέλος δεν έχασε την ψυχραιμία του, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-35, 65-57, 84-72

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Γκάντι 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), ΜακΛίν 13 (3), Τζόουνς 19, Γκρέι 15 (3), Άρλετζ 1, Σκορδίλης 2, Αθηναίου 17 (5), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 5 (1).

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 16 (3), Φέργκιουσον 15 (4), Αγραβάνης 14 (3), Αμάρντι 3, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 3, Χονδρογιάννης, Σαχπατζίδης 5, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 8 (2), Γράβας, Μάθις 2.