Περιστέρι: Επικράτησε της Λάρισας στο ντεμπούτο Μάντζαρη

Το Περιστέρι επιβίωσε στο θρίλερ κι έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Λάρισας (82-78) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Έτσι, το σύνολο του Πεδουλάκη επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 2 διαδοχικές ήττες και ανέβηκε στο 5-3.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μπουρούσης (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Μάντζαρης (12 πόντοι, 4 ασίστ), με τον δεύτερο να κάνει ντεμπούτο στη 2η θητεία του στην ομάδα των δυτικών προαστίων.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στο ξεκίνημα, με τη Λάρισα να παίρνει μικρό προβάδισμα (4-8 στο 4’), αλλά το Περιστέρι να απαντάει σερί 6-0 (10-8 στο 5’). Με μπροστάρη τον Σμιθ και εφαλτήριο την καλή τους άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-23).

Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν καλύτερα και το 2ο δεκάλεπτο, κάτι που αποτυπώνεται και στο +5 που απέκτησαν (25-30). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους 8-8-2, προσπέρασαν στο σκορ (33-31 στο 17’). Εντούτοις, η ομάδα του Τζήμα απάντησε και με 2 διαδοχικά τρίποντα του Γουέμπ, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα (38-40).

Η Λάρισα διατηρήθηκε στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (42-45), αλλά οι Περιστεριώτες έτρεξαν σερί 8-0 και ανέτρεψαν την κατάσταση (50-45 στο 25’). Με τον Μπουρούση να πυροβολεί, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξέφυγε με +6 (55-49 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν εκ νέου (57-58), με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 2 εύστοχες βολές του Τζόουνς (59-58).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι (71-68 στο 36’). Σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα, οι Θεσσαλοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-4 και πέρασαν μπροστά (75-78 στο 39’).

Στο τελευταίο λεπτό όμως οι παίκτες του Τζήμα απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη στην επίθεση, ενώ έκαναν κακές επιλογές. Με σερί 7-0, το Περιστέρι έφτασε στο τελικό 82-78 και πανηγύρισε το 5ο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-40, 59-58, 82-78