Περιστέρι από τα παλιά για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ

Το Περιστέρι Βίκος Cola βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού πριν… ξεμείνει από λύσεις και ηττηθεί με 92-69.

Τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κυνηγάει στο σκορ και η συνέχεια της, να κρατάει τα ηνία. Το 6-5 έγινε 6-7 δια χειρός Steven Gray πριν ο Jordan Callahan μετρήσει επτά πόντους και οι Ben Bentil και Ed Daniel κυριαρχήσουν εντός κι εκτός ζωγραφιστού για το 16-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το σερί να φτάνει το 0-7 η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφια επίπεδα με τον Henrik Sirko να κάνει 16-26 στο 11ο λεπτό, ενώ με τον Γάιο Σκορδίλη να είναι εύστοχος πίσω από τα 6.75μ. (!), τους Gray και Callahan να εκμεταλλεύονται την τεχνική ποινή του Nikola Milutinov και τον Daniel να συνεχίζει την εξαιρετική δουλειά μέσα στην ρακέτα, η διαφορά έφτασε το +19 (21-38) στο 14ο λεπτό.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε μέσω του Axel Toupane που με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 42-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το Περιστέρι Βίκος Cola δέχθηκε ένα επί μέρους 16-2 δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προσπεράσουν με 58-50. Callahan και Bentil έριξαν την διαφορά στους επτά (61-54) με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί από το τρίποντο για το 63-57 δίχως όμως να υπάρχει συνέχεια.

Η απουσία άλλωστε, του τραυματία Ryan Harrow, στέρησε στην ομάδα έναν καλό χειριστή και το «εύκολο» καλάθι σε κρίσιμες στιγμές. Από την άλλη, ο Zack LeDey με διαδοχικά γκολ-φάουλ έκανε το 68-57, ο Βαγγέλης Μάντζαρης το 75-58 κι κάπου εκεί, ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ τον Ζώη Καράμπελα.

Ο 17χρονος γκαρντ σημείωσε τους πρώτους του πόντους στην Basket League, μοίρασε όμορφη ασίστ στον Σκορδίλη παίρνοντας το χειροκρότημα από τον πάγκο του Γ.Σ.Π.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοφ 9, Παπανικολάου 8 (2), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4, Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2τρ., 7ασ.), Μπόγρης 2, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3), Τίμα 4, ΛεΝτέι 12.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5, Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπεντίλ 18 (2τρ., 10ριμπ.), Καράμπελας 3 (1).