Περιστέρι: Ήττα στο τελευταίο φιλικό από τον Ολυμπιακό

Στο… νήμα ηττήθηκε (72-68) το Περιστέρι από τον Ολυμπιακό στο «Α. Παπανδρέου»!

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν τον πλήρη έλεγχο για 38 λεπτά στο παιχνίδι απέναντι σ’ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο τα καλάθια του Πολ έδωσαν τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Χάτσερ – Ξανθόπουλο το Περιστέρι έλεγξε το ματς και «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (25-15 στο 10′) με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να έχει συνδεθεί με το καλάθι από τα 6.75!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε από την καλή άμυνα των «κυανοκιτρίνων» αλλά βρήκε λύσεις από τους Κουζμίνσκας και Πολ.

Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι πήρε μια διαφορά (64-58 στο 35′) που φάνηκε να διατηρεί, όμως κάποια εύκολα καλάθια που χάθηκαν και ταυτόχρονα τα σουτ που βρήκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού από την περιφέρεια επέτρεψαν στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να κερδίσει το παιχνίδι.

Ο Ηλίας Ζούρος δεν είχε στην διάθεση του τον Μόουζες και τον Καράμπελα, που ακολουθούν πρόγραμμα αποκατάστασης, ενώ για τους Πειραιώτες δεν αγωνίστηκαν ο Βασίλης Σπανούλης, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Διαμαντής, Μπούκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 38-33, 56-54, 68-72.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέϊκ 2, Ξανθόπουλος 4 (1 τριπ.), Σκορδίλης 12, Αγραβάνης 5, Σαλούστρος 2, Γόντικας, Βασιλόπουλος 14 (4 τριπ.), Μόρισον 6, Χάτσερ 10 (2 τριπ.), Γκρέϊ 13 (1 τριπ.).