Ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΟΚ το Περιστέρι (video)

Το Περιστέρι είχε καλά και άσχημα διαστήματα(ειδικά στο τέλος της 4ης περιόδου) στην επικράτηση με 80-75 εναντίον του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η κούραση που έβγαλε η ομάδα από τα συνεχόμενα παιχνίδια στο τέλος του αγώνα ευτυχώς δεν την στοίχισε αφού ο ΠΑΟΚ μείωσε διαφορά 24 πόντων στους 5.

Τελικά η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε μια ακόμα νίκη και έφτασε το 6-1 στη Basketleague.

«Κλειδί» της αναμέτρησης ήταν το 16-0 σερί που ξεκίνησε η ομάδα της πόλης μας στην τέταρτη περίοδο και που του έδωσε την… ασφάλεια για τα τελευταία λεπτά της απόλυτης χαλάρωσης.

Πολυφωνία στην επίθεση από τους γηπεδούχους, που είχαν για κορυφαίους τους Σκούτσι Σμιθ και Κίνγκσλεϊ με 15 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 15 (4/4τρ.), Μπλέικ 6, Μορέιρα 6, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 3 (1/5τρ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Κίνγκσλεϊ 15.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 13 (2), Σμιθ 13 (3), Σχίζας, Μαργαρίτης 9 (1), Σαρικόπουλος 8, Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μπεστ 4, Γουίγκινς 11 (11ριμπ.), Εγκεκέζε, Νόουλς 9.