Με καρδιά στο φινάλε το Περιστέρι απέδρασε από το Μαυροβούνιο

Μεγάλο διπλό εναντίον της Μόρναρ στο Μαυροβούνιο κατάφερε να πάρει το Περιστέρι με ψυχωμένη εμφάνιση στην 4η περίοδο και πρωταγωνιστή τον Χάτσερ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου αν και κυνηγούσε στο σκορ για 34 λεπτά, με τον Χάτσερ να παίρνει το όπλο του στην 4η περίοδο, κατάφερε να πετύχει ένα καθοριστικό 16-0 για τη νίκη (73-65), μέσα στο Μαυροβούνιο κόντρα στη Μόρναρ και το 3-2 στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (12-13), μέχρι το 6’. Εκεί, οι παίκτες του Ζούρου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα η Μόρναρ να ξεφύγει στο +6 (21-15), με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Επιθετικές δυσκολίες αντιμετώπιζε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου το Περιστέρι, με τη Μόρναρ να διατηρεί το προβάδισμά της (27-24). Από το 12’ και μετά, οι παίκτες του Ζούρου έκαναν πολλά και συνεχόμενα λάθη, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 10-0 για το +13 (37-24), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του δυτικών προαστίων έσφιξε αμυντικά και με τον Μορέιρα να τροφοδοτείται σωστά στη ρακέτα, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (40-33), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει πολύ τη διαφορά (40-35), με τον Χάτσερ να τη φέρνει στο -3 (42-39), στο 14’. Το τρίποντο του Πούλεν έστειλε τη Μόρναρ στο +6 (45-39), με τους παίκτες του Ζούρου να επιστρέφουν άμεσα (45-43), αλλά στη συνέχεια έχαναν το ένα σουτ πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα να μένει εκεί το σκορ για τέσσερα λεπτά. Η αστοχία του Περιστερίου συνεχίστηκε, με τον Πούλεν από την άλλη να στέλνει τους Μαυροβούνιους στο +8 (51-43) και το buzzer beater τρίποντο του Μόουζες να διαμορφώνει το 51-46.

Τα προβλήματα με την αστοχία συνεχίστηκαν για το Περιστέρι και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ (58-50), ενώ με τρίποντο του Μπιέλιτσα η Μόρναρ πήγε στο +9 (61-52), στο 34’. Ωστόσο, η ομάδα του Ζούρου αντέδρασε, καθώς ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Χάτσερ έκανε ένα σερί 16-0(!), με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (61-68), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα της πόλης μας έκανε σωστή διαχείριση και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73

Μόρναρ (Παβίτσεβιτς): Μπιέλιτσα 5 (1), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1), Μπέγκιτς 7, Λούκοβιτς 8, Ράλι Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3(1).

Περιστέρι (Ζούρος): Γκρέι 7, Χάτσερ 23 (2), Καράμπελας, Μορέιρα 10, Μόουζες 13 (3τρ., 11ριμπ.), Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Σκορδίλης 2, Σμιθ 4, Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7.