Μεγάλη νίκη (68-63) για τον ΓΣΠ στην Ελευσίνα!

Καλύτερο ποδαρικό δεν θα μπορούσε να σκεφτεί ο Γ.Σ. Περιστερίου, καθώς η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη επικράτησε 68-63 του Πανελευσινιακού μέσα στην Ελευσίνα, ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Οι «πρίγκιπες» της Δυτικής όχθης δεν άφησαν στιγμή να τους ξεφύγει ο έλεγχος του ματς και μεγάλο όπλο του στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν προηγούμενοι στο σκορ με βραχεία κεφαλή (35-34).

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι δεν βρήκε τις ίδιες λύσεις επιθετικά, ωστόσο η άμυνά του ήταν αυτή που του επέτρεψε να είναι μέσα στο παιχνίδι και να διεκδικεί επί ίσοις όροις το ματς, παρά το γεγονός ότι έχασε το προβάδισμα (50-47).

Στην 4η και πιο κρίσιμη όπως αποδείχθηκε περίοδο, οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό και με επιμέρους σκορ 15-21, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 68-65 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Παππάς με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Πολυτάρχου (13 πόντους) και ο Ντακούλιας (10 πόντους).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 18, Μιχαλούτσος 2, Πέτρουλας 7, Μούκας 6(2), Μουμπάρακ 5(1), Ζούμπος 5, Δούκας 2, Ρεκουνιώτης 11, Μαντζιώρης 7.

Περιστέρι (Καραγιάννης): Παππάς 16(1), Ντακούλιας 10(2), Δομπρογιάννης, Μαγκουνής 6, Πολυτάρχου 13(3), Παπαντωνάκος 5(1), Μάντζαρης 1, Κατιάκος 5, Φωτόπουλος, Τασόπουλος 2, Γκιουζέλης 6.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 50-47, 65-68.