Μεγάλη ανατροπή και νίκη για το Περιστέρι κόντρα στο Μεσολόγγι

Απίστευτα πράγματα από το Περιστέρι που επέστρεψε από το -18 του 25’ με έναν «καυτό» Τζέιμς Γούνταρντ και νίκησε 70-63 μέσα στο Μεσολόγγι, στο επίσημο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Κάπως έτσι η θητεία του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο Περιστέρι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο και η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβηκε στο 9-6.

Το Περιστέρι στο Αγρίνιο, επιστρέφοντας από το -18, έφτασε στη νίκη (70-63) επί του Μεσολογγίου στην 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τους «κυανοκίτρινους» να κάνουν ένα συγκλονιστικό come back.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, και στο πρώτο ημίχρονο συνολικά, ο Γιάννης Σαχπατζίδης προκάλεσε πολλά προβλήματα στη ρακέτα, φτάνοντας στους 16 πόντους με 7/7 δίποντα σε 8’57” συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόντρικ Γκότσερ με 9 πόντους και μετά το πρώτο ισορροπημένο 10λεπτο (19-15), οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με καλές επιλογές επιθετικά βρέθηκαν στο +15 (39-24 στο 17’30’’).

Την ίδια στιγμή το Περιστέρι είχε μόλις 6 ασίστ έναντι 15 των γηπεδούχων και 12 λάθη έναντι 6 του Μεσολογγίου. Κάπως έτσι εξηγείται και το +13 (45-32) για τους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην αρχή του δευτέρου μέρους, καθώς οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισαν να σκοράρουν με το Σαχπατζίδη στο «ζωγραφιστό», αλλά και τον Γκότσερ από την περιφέρεια με αποτέλεμα η διαφορά να φτάσει στο +18 (52-34 στο 25’) με καλάθι του Κέβιν Λάνγκφορντ.

Εκεί, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος εμπιστεύτηκε τον Γιάννη Μπουρούση στην ρακέτα, ο οποίος προσέφερε εξαιρετική δημιουργία και ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας από την ρακέτα προς την περιφέρεια και αξιοποιήθηκε με αυτό τον τρόπο ο Τζέιμς Γούνταρντ, ο οποίος με 6/7 τρίποντα έφερε την ολική ανατροπή.

Αρχικά δύο τρίποντα του Γούνταρντ, δύο βολές του Γιάννη Μπουρούση και ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκλεισαν την διαφορά στους 9 (54-45 στο 30’). Και στην τελευταία περίοδο, Γούνταρντ και Μπουρούσης από την περιφέρεια μείωσαν σε 56-51 (στο 32’) και στο 35’ με νέο τρίποντο το Γούνταρντ έφερε τον αγώνα στα ίσα (58-58).

Ο Γιάννης Μπουρούσης ως πλέι μέικερ ρακέτας μοίρασε την μπάλα και οι Γούνταρντ, Σαλούστρος με καλάθια έδωσαν αέρα 7 πόντων (60-67 στο 38’30’’) στο Περιστέρι, το οποίο με το εκπληκτικό επιμέρους σκορ 9-25 έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 11 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 5, Γράβας 6, Πουαριέ 2, Λάνγκφορντ 6, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 20 (8/9 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτσενίγκος 2, Χατζηνικόλας 5, Σταματογιάννης

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 8, Βασιλόπουλος 6, ΜακΛίν 6, Τζόουνς 6 (3/5 σουτ), Γκουτιέρεζ, Σκορδίλης 5, Γούνταρντ 20 (6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπουρούσης 5, Σαλούστρος 6, Καράμπελας, Κρόκετ 2, Μάντζαρης 6 (2/4 τρίποντα)