Μία ήττα ήταν και προχωράμε…

Την πρώτη του ήττα στη σεζόν υπέστη ο ΓΣ Περιστερίου, καθώς αποκλείστηκε στον θεσμό του Κυπέλλου από την Κύμη (74-73) με τρίποντο του Ουάσινγκτον 2’’ πριν από τη λήξη.

Το Περιστέρι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας ότι μπορεί να κάνει τη δεύτερη νίκη του στο κλειστό της Χαλκίδας σε διάστημα λίγων ημερών, κλείνοντας το πρώτο μισό στο +7 (34-41), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έπαθε… καθίζηση.

Με επιμέρους σκορ 23-13 η Κύμη έκλεισε την γ’ περίοδο προηγούμενη 57-54 και όλα τελικά κρίθηκαν όχι απλά στην τελευταία περίοδο, αλλά στο τελευταίο σουτ.

Το Περιστέρι έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και έτσι η Κύμη πήγε ακόμη και στο +9 (69-60), στο 36’. Ωστόσο, οι παίκτες του Πεδουλάκη έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τους Βασιλόπουλο και Χάροου να βάζουν τεράστια καλάθια, πέρασαν μπροστά (69-71), στο 39’! Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Σαγκς, ο οποίος ισοφάρισε (71-71), στα 30’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Χάροου απάντησε εκ νέου (71-73), στα 11’’. Παρ’ όλα αυτά, ο Ουάσινγκτον… φυλούσε το καλύτερο για το τέλος, καθώς με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 74-73, με τον Μπεντίλ να αστοχεί στα 2,1’’ και έτσι η Κύμη πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73.

Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 9 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπολντς 18 (7/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας 3.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3 (6 ριμπάουντ), Ντάνιελ 13, Βασιλόπουλος 9 (5 ασίστ), Κλαρκ 3 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σίρκο 3, Γκρέι 10, Μπέντιλ 8, Χάροου 14.