Κουρασμένο το Περιστέρι ηττήθηκε από το Λαύριο

Η υπερπροσπάθεια μέσα στη βδομάδα εναντίον της Μπάμπεργκ φάνηκε ξεκάθαρα στη σημερινή ήττα του Περιστερίου στο Λαύριο με 75-61.

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν ο Μόουζες με 16 πόντους και ο Μορέιρα με 11 σε μια κακή εμφάνιση για την ομάδα της πόλης μας.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-7 στο 4’ χάρη στον Ντεκόζι, το Περιστέρι κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε 15-12 με Κίνγκσλεϊ και Μορέιρα.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-19 και η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, το Λαύριο προηγήθηκε 30-23 στο 17’, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα με καλάθια των Ντάιμ και Ότλοου για το 37-30.

Ίδιο σηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο για το καλύτερο Λαύριο. Έκανε επί μέρους 20-12 με τον Ντέιβις να οδηγεί στο σκοράρισμα και έτσι έχτισε διαφορά με +15 (57-42), δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Το Περιστέρι, αφυπνίστηκε και έκανε σερί 9-0 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για να μειώσει σε 57-51 με καλάθια των Χάτσερ και Σκορδίλη, όμως οι Ότλοου, ΝτεΚόζι και Μουράτος έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους για το 67-58 στο 37’, βάζοντας τέλος στο σενάριο ανατροπής για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 9 (1), Μουράτος 5 (6 ασίστ), Ντάιμ 9, Ντέιβις 12 (2), ΝτεΚόζι 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, 3 (1) Λούντζης 4, Γουότσον 4, Γερομιχαλός 8, Ότλοου 11 (3).

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11, Χάτσερ 2, Γκρέι 10 (1), Κίνγκσλεϊ 16 (2), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6, Καράμπελας 5, Γόντικας 2.