Καβάλα – ΓΣ Περιστέρι 66-58

Το «καθαρό μυαλό» έλειψε από το Περιστέρι στην Καβάλα.

Η ομάδα μας έκανε 22 λάθη και εύλογα ηττήθηκε 66-58. Μοναδικό κέρδος η διατήρηση του +11 του πρώτου αγώνα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μετά το 2-0, το Περιστέρι είχε επιμέρους 2-13 και προηγήθηκε 4-13, όμως στη συνέχεια… βραχυκύκλωσε. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 14 αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν με 5 π. 18-13 στο 8′.

Μετά το 10λεπτο (20-16), το Περιστέρι πλησίασε (26-24 στο 17′), όμως πάλι κοίταζε από απόσταση τον αντίπαλό του στο ημίχρονο (36-26), καθώς στο επιμέρους σκορ έχασε και τη δεύτερη περίοδο 16-10.

Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (40-28) με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και τους 14 (60-46) στο 35′. Και στις δυο περιπτώσεις το Περιστέρι επιχείρησε να μαζέψει την κατάσταση. Πρώτα στο 33′ (52-46) όπου μπορούσαμε να διεκδικήσουμε και κάτι περισσότερο, αφού δόθηκαν αλλεπάλληλες ευκαιρίες, όμως τα λάθη πάλι ήταν καταδικαστικά και μετά στα 52” (63-58) με επιμέρους 3-12.

Στην εκπνοή των 24” της επίθεσης της Καβάλας ο Παλάσιο ευστόχησε σε τρίποντο (66-58) και έγραψε τον επίλογο, αφού τίποτα δεν άλλαξε σε 28” που απέμειναν.

Στην τηλεοπτική του συνέντευξη ο Δημήτρης Παπανικολάου είπε: «Δεν είμαστε χαρούμενοι όταν χάνουμε, αλλά επειδή όλες οι ομάδες είναι κοντά και οι διαφορές ίσως να παίξουν ρόλο στο τέλος, είναι κάποιο κέρδος που κρατήσαμε τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Είναι περίεργο το πρωτάθλημα και ακόμα δεν ξέρουμε ποιος πάει να σωθεί και ποιος πάει για 4άδα».

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 16-10, 14-15, 16-17

Οι διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Κατραχούρας.

ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Μάκιντος 2, Παλάσιο 7 (1), Κοστόφ 4, Χαφ 4, Στεφνίδης 10 (2), Σίμονς 13, Γιόροβιτς 11, Καραποστόλου 11 (3), Αγγελόπουλος 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 1, Κινγκ 16 (2), Παπανικολάου 6, Σκοτ 8 (2), Τσιάκος 10 (1 ), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 6 (2), Λούμπι 5, Μότσνικ 4.